Przepisy „odpadowe” stawiają wysokie wymagania

  • DI
opublikowano: 17-12-2021, 16:11
aktualizacja: 08-02-2022, 13:59

Polska Korporacja Recyklingu zajmuje się przetwarzaniem, odzyskiem i recyklingiem oraz zbieraniem odpadów elektrycznych i elektronicznych. Działa od 2006 r.

Firma jest największym w regionie zakładem przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jednym z segmentów operacyjnych jest zbieranie i recykling baterii oraz akumulatorów. Współpracuje w zakresie zbierania z ponad 300 przedsiębiorstwami komunalnymi, ponad 400 sklepami i organizacjami handlowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, serwisami sprzętu i instalatorami, a także rzeszą bezpośrednich wytwórców odbieranych przez nas odpadów. Dysponuje bazą kilkuset własnych punktów odbioru baterii i akumulatorów.

Należący do spółki zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego mieści nowoczesne linie technologiczne do automatycznego przetwarzania urządzeń chłodniczych i pozostałego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego. Wyposażenie to spełnia wymagania polskiego prawa i dyrektyw unijnych co do warunków przetwarzania i recyklingu ZSEE.

Temat zgodności z regulacjami jest bardzo ważny w tego rodzaju działalności. Zarówno procesy związane z przetwarzaniem odpadów elektrycznych i elektronicznych, podmioty je przeprowadzające, jak i producenci oraz importerzy urządzeń elektrycznych, elektronicznych, związani są szczegółowymi zobowiązaniami wynikającymi z regulacji krajowych i unijnych, dotyczących ochrony środowiska, zbiórki, recyklingu i utylizacji tych wyrobów. Nakładają one także obowiązki sprawozdawcze w tej kwestii. W przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji Polska Korporacja Recyklingu pomaga swoim partnerom.

Firma ma w swojej ofercie m.in. odbiór elektroodpadów od firm zbierających i firm wytwarzających, odbiór i przetwarzanie odpadów poprodukcyjnych i gabarytowych na paliwo alternatywne RDF, zbieranie świetlówek, kabli, baterii, recykling baterii, utylizację i recykling odpadów poużytkowych a także dokumentów, trwałe niszczenie nośników informatycznych (dyski twarde, taśmy, dyskietki itp.), utylizację i recykling odpadów poużytkowych, opraw oświetleniowych itd. Organizuje też punkty (stałe i mobilne) zbierania elektrośmieci na terenie Lublina oraz comiesięczne akcje zbierania elektrośmieci od ludności.

Kwestie środowiskowe mają w działalności Polskiej Korporacji Recyklingu priorytet. W 2015 r. firma wdrożyła i poddała się certyfikacji Systemu Zarządzania Środowiskiem ISO 14001. Następnie wdrożono kolejne systemy zarządzania: Jakością ISO 9001 oraz bezpieczeństwem informacji ISO 27001. W 2017 r. wdrożono Europejski System Zarządzania Środowiskowego EMAS (Eco Management and Audit Scheme). Natomiast w ubiegłym roku firma przeprowadziła weryfikację swojego systemu zarządzania, uzyskując certyfikat zaświadczający, że system ten stosuje się w zakresie odzysku odpadów złomu żelaza i stali, aluminium i miedzi prowadzącego do utraty statusu odpadów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane