Przepłynęli wpław Morze Martwe by je ratować

AD
15-11-2016, 17:16

25 pływaków z całego świata wzięło 15 listopada udział w akcji przepłynięcia kraulem Morza Martwego na 15-kilometrowym odcinku z Jordanii do Izraela.

Wyczyn miał zwrócić uwagę świata na problem wysychania tego akwenu i nadmiernej eksploracji jego zasobów mineralnych.

Zobacz więcej

Zasolenie wody w Morzu Martwym jest tak duże, że pływający unoszą się na powierzchni bez trudu. IsraelTourism/Flickr

Morze Martwe, słynące z najgłębszej depresji świata, z zasoleniem powierzchniowym wynoszącym 22 proc., zaś głębinowym nawet 36 proc., nie jest łatwym zbiornikiem wodnym dla pływaków. Sportowcy uczestniczący we wtorkowej akcji byli zaopatrzeni w specjalne maski i rurki oraz nieustannie towarzyszyła im ekipa ratunkowa.  Przepłynięcie najszerszego odcinka Morza zajęło im 7 godzin.

Akcję zorganizowało stowarzyszenie ekologów Środkowego Wschodu EcoPeace, które alarmuje o przyspieszającym z roku na rok tempie wysychania Morza Martwego. W ciągu ostatnich 30 lat lustro wody obniżyło się tu o 25 m., w ostatnich latach już o metr rocznie.

Częściowo jest to proces naturalny, gdyż z uwagi na duże nasłonecznienie przez zdecydowaną większość roku woda odparowuje tu w tempie nawet kilku milionów ton dziennie, dodatkowo zaś depresja – najniższy punkt Ziemi jest właśnie tu – stale się pogłębia. 

Częściowo jednak do procesu tego przyczyniły się działania człowieka: obniżanie poziomu wód gruntowych przez narastające uprzemysłowienie oraz zbyt intensywne wykorzystywanie tutejszych złóż mineralnych. 

- To chwila historyczna i znacząca. Nasza akcja jest istotna, bo Morze znika zbyt szybko – powiedziała przez wskoczeniem do wody Jackie Cobell – 56-letnia brytyjska pływaczka długodystansowa, która zasłynęła wcześniej rekordami w przepływaniu Kanału La Manche. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Przepłynęli wpław Morze Martwe by je ratować