Przesunięcie uwagi na rynek pracy w USA

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ
opublikowano: 30-08-2021, 08:43

W zakończonym tygodniu uwaga globalnych rynków akcji została zogniskowana wokół piątkowego wystąpienia prezesa Rezerwy Federalnej na sympozjum w Jackson Hole. W efekcie rynki podzieliły tydzień na przed i po wystąpieniu szefa Fed i jedne – jak Wall Street - miały więcej czasu na reakcję, a inne ledwie godzinę.

Jednak w niemal każdym wypadku wynik tygodnia sprowadził się do odpowiedzi na impuls od J. Powella. W przypadku szerokiego indeksu S&P500 właściwie połowa tygodniowego wzrostu przypadła na sesję piątkową, a układ sił w amerykańskim indeksie został powielony przez większość średnich. Całość sumuje się w obraz rynków, które czekały z niepokojem na to, co powie prezes amerykańskiego banku centralnego, a dostały gołębi w sumie sygnał potwierdzający oczekiwania o zbliżającej się redukcji programu płynnościowego i niemal obietnicę odłożenia w czasie pierwszej podwyżki ceny kredytu. Zapowiedź kolejnych kwartałów taniego kredytu spotkała się z dobrym przyjęciem przez inwestorów i pozwoliła rynkom wyjść z cienia sympozjum bankierów centralnych, które historycznie bywało raczej nudne, ale za sprawą Bena Bernanke zostało zapamiętane jako miejsce ogłaszania zwrotów w polityce monetarnej.

Z perspektywy tego, co w Jackson Hole ogłaszał Bernanke – najpierw rewolucyjny program luzowania ilościowego, a później koniec programu płynnościowego – wystąpienie obecnego szefa Fed jawi się jako niewinne. Nie zmienia to jednak faktu, iż skierowanie uwagi rynku na stopy procentowe oznacza też przesunięcie uwagi na rynek pracy, od którego w największym stopniu zależy możliwość podniesienia ceny kredytu przez Fed. W efekcie w nowy miesiąc rynki wejdą z uwagą skupioną na comiesięcznym raporcie z rynku pracy w USA i w danych Departamentu Pracy gracze będą doszukiwali się sygnałów pozwalających szacować kolejną zmianę w polityce monetarnej. W naszej opinii stale za wcześnie, by mówić jeszcze o przesądzonym scenariuszu początku końca programu luzowania ilościowego w tym roku. Do grudnia może wydarzyć się wiele, ale w zaczynającym się właśnie tygodniu to rynek pracy i jego kondycja – z racji podwójnego mandatu Rezerwy Federalnej – będą ogniskowały uwagę inwestorów. Z danych o liczbie etatów i stopie bezrobocia inwestorzy będą próbowali odczytać, kiedy pojawi się przestrzeń do kolejnego przesunięcia akcentu w polityce monetarnej i pierwszego kroku w nowym cyklu polityki Rezerwy Federalnej.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Bilansem tygodnia jest też wymarsz indeksów na historyczne maksima i kontynuacja flirtów głównych średnich z psychologicznymi barierami, jak 4500 pkt. w przypadku S&P500, 15000 pkt. w przypadku Nasdaqa Composite czy 16000 pkt. w przypadku niemieckiego DAX-a. Waga danych z amerykańskiego rynku pracy nie pozwala kreślić jednoznacznych scenariuszy na nowy tydzień, ale też rynki wchodzą w miesiąc, który jest raczej okresem wzrostu powakacyjnej zmienności niż prostego ustawiania się pod końcówkę roku. Zakłady o dobry koniec roku są raczej domeną przejścia z III kwartału w IV. Inaczej mówiąc pierwsza połowa września sprzyja korekcie ostatnich zwyżek niż prostej kontynuacji. Psychologiczne poziomy sprzyjają skonsolidowaniu na rekordach i czekaniu wyniki spółek za III kwartał. Niemniej, scenariuszem bazowym pozostaje jednak założenie, iż na przełomie grudnia i stycznia ceny będą wyższe od dziś obserwowanych. W konsekwencji należy zakładać, iż hossa oglądania przez pryzmat rekordowych poziomów nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a patrząc na ostatnie zachowania rynku stale należy zakładać, iż obowiązuje model kupowania korekt, a nie sprzedawania wzrostów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane