Przewoźnik wycofał kontrowersyjną reklamę

opublikowano: 12-02-2020, 22:00

Po fali krytyki ze strony prawicowych partii skandynawskie linie lotnicze SAS wycofały kontrowersyjną reklamę — napisał portal BBC.

Nie spodobała się prawicowym politykom z Danii i Szwecji, głównie z partii sprzeciwiających się imigrantom. Zarzucili liniom lotniczym umniejszanie historii i kultury regionu. Wielu z nich w mediach społecznościowych ogłosiło, że nigdy już nie polecą liniami SAS. „Co za nonsens i nienawiść do siebie” — napisał na Facebooku Richard Jomshof, szwedzki demokrata. Linie SAS ogłosiły natomiast, że podejrzewają, iż padły ofiarą „zmasowanego internetowego ataku” i w obawie przed rozpowszechnianiem filmiku na stronach, z którymi się nie utożsamiają, usunęły reklamę ze swoich kanałów internetowych.

„Co jest prawdziwie skandynawskie? Absolutnie nic. Wszystko jest skopiowane” — zaczyna się spot reklamowy przewoźnika.

W filmiku pokazane są m.in. tradycyjne szwedzkie klopsiki jako… duńskie paszteciki, skandynawski urlop wychowawczy (kraje skandynawskie słyną z bogatych przywilejów socjalnych) jako… pomysł Turcji, Austrii i Szwajcarii. Były też m.in. cukierki z lukrecją (czarno-brązowy przysmak dzieci z północnych krajów Europy), które mają się wywodzić z… Chin. SAS pokazuje także, że wiatraki wymyślono w Iranie, a nowoczesna, postępowa polityka, z której słyną kraje Północy, wywodzi się z Grecji i USA.

„Zwozimy do kraju wszystko, co nam się podoba, z podróży zagranicznych, trochę dostosowujemy i ogłaszamy jako unikatowy produkt Skandynawii” — głosi reklama.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy