Przewraca się budowlane domino

Problemy budowniczych autostrad coraz mocniej uderzają w ich dostawców. Zapowiada się lawina upadłości.

259 — tyle firm budowlanych upadło w Polsce do końca listopada 2012 r.

— To był rok bankructw, w przyszłym będą upadać firmy dostawcze — prognozuje Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu. Zagrożeni są zwłaszcza dostawcy zbrojeń budowlanych, tym bardziej że dostawy konstrukcji stalowych dla budowlanki już spadły o 500 tys. ton (wobec 1,8 mln ton w 2011 r.). Kamyczek do ogródka dorzucają bankierzy i ubezpieczyciele,którzy ograniczają finansowanie i gwarancje dla sektora.

— Problemy w branży budowlanej przekładają się na jej dostawców. Nawet jeśli mamy zlecenia, czasem trudno je zrealizować, bo instytucje finansowe znacząco ograniczyły limity gwarancji dla kontraktów — mówi Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali. On także prognozuje, że w przyszłym roku wielu stalowych dostawców czeka bankructwo.

— Rynek się oczyści. Wciąż słyszymy o nadchodzącym kryzysie, a złe nastroje także przekładają się na realną działalność firm. Myślę jednak, że faktycznie powinniśmy mówić o spowolnieniu, które przyniesieupadłość głównie młodych, garażowych firm zanchęconych możliwością szybkiego zarobku przy budowie dróg — uważa Robert Wojdyna.

Wpływ na rynek będzie miała nie tylko zapaść w polskiej budowlance, ale także zastój na rynku europejskim. Przez trzy kwartały tego roku zakłady stalowe na Starym Kontynencie wyprodukowały prawie 130 mln ton stali, czyli o 4,6 proc. mniej niż w roku 2011. Przyszły rok może nie być lepszy — agencja Moody’s szacuje, że za rok europejski popyt na stal skurczy się o kolejne 2-4 punkty procentowe. To efekt problemów budowlanki i sektora motoryzacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane