Przybywa chętnych na outsourcing prawny

opublikowano: 21-05-2018, 22:00

84 proc. firm obawia się zbyt dużej liczby przepisów dotyczących działalności gospodarczej — wynika z raportu KPMG.

Najnowszy raport KPMG na temat outsourcingu usług księgowych, prawnych i podatkowych w polskich firmach pokazuje, że z takiego wsparcia korzysta prawie 65 proc. ankietowanych spółek. Niemal co drugi respondent zleca je jednej firmie, wskazując, że takie rozwiązanie daje mu poczucie bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej (padło 83 proc. takich odpowiedzi) oraz pozwala oszczędzić czas i koszty (77 proc.). Jednocześnie 17 proc. ankietowanych nie widzi zalet powierzenia usług księgowych, podatkowych i prawnych jednej firmie. Za wadę uznano w tym przypadku ograniczenie się tylko do jej wiedzy i doświadczenia (55 proc. odpowiedzi) i potencjalną redukcję etatów wewnętrznego zespołu (32 proc.).

Współpraca z zewnętrzną księgowością oraz doradztem podatkowym i prawnym jest popularna przede wszystkim wśród najmniejszych firm. Korzysta z niej ok. 40 proc. respondentów zatrudniających do dziewięciu osób. Zdecydowana większość, bo 71 proc. firm liczących więcej niż 50 pracowników, zleca tylko usługi prawne. Jak podkreślono w raporcie, możliwość zlecenia niektórych usług na zewnątrz coraz bardziej doceniają małe i średnie przedsiębiorstwa, w których piony księgowości, obsługi prawnej i podatkowej nie są i nie mogą być tak rozbudowane w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa, aby móc obsługiwać odpowiednią liczbę spraw i rozwiązywać pojawiające się problemy.

Dotychczas, jak zwrócono uwagę, często, szczególnie w firmach rodzinnych, widoczne było przekonanie, że same sobie z tym poradzą, że nie stać ich na outsourcing. To podejście zaczyna się zmieniać, z uwagi na coraz mniej przejrzysty system prawa. 84 proc. respondentów przyznało, że obawia się zbyt dużej liczby przepisów regulujących prowadzenie działalności gospodarczej.

— Ostatnie zmiany przepisów Ordynacji podatkowej, ustaw o VAT i podatkach dochodowych powodują, że w co czwartej ankietowanej firmie rośnie skłonność do współpracy z wyspecjalizowanymi firmami — mówi Paweł Barański, partner w dziale doradztwa podatkowego w KPMG.

Z raportu wynika ponadto, że w większości ankietowanych firm nie istnieje system weryfikujący wiedzę pracowników odpowiedzialnych za księgowość i podatki. 78 proc. małych przedsiębiorstw zatrudniających do dziewięciu osób deklaruje brak takiego systemu, a w liczących 50 i więcej zatrudnionych jest on stosowany w 48 proc. przypadków. Co trzeci badany deklaruje, że specyfika jego przedsiębiorstwa nie wymaga specjalistycznej wiedzy w zakresie księgowości podatków i prawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu