Pseudochoroby kosztują miliony

opublikowano: 17-11-2016, 22:00

Ograniczenie przyjmowanych zwolnień lekarskich w polskich firmach może przynieść miliardowe oszczędności.

Absencja chorobowa jest naturalnym zjawiskiem w każdej firmie. Zdarzają się jednak momenty, w których zauważalny jest jej znaczny wzrost. Biorąc pod uwagę statystyki, przedsiębiorstwa, w których kształtuje się ona na średnim poziomie ok. 5 proc., wydają na koszty z nią związane od 3 do 4,5 tys. zł rocznie na jednego pracownika. Z danych ZUS wynika, że wielu Polaków idzie na chorobowe,nawet gdy są zdrowi. Nieuzasadnione zwolnienia stanowią nawet 12 proc. spośród wszystkich zgłaszanych.

Zobacz więcej

Lekarz, medycyna

ARC

Dzięki kontrolom Zakładu przeprowadzonym w 2015 r. odzyskano aż 195 mln zł poprzez obniżenie lub cofnięcie nieprawidłowo przyznanych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, przewidzianych na okoliczność choroby. Czy pracodawca jest w stanie samodzielnie uchronić się przed nieusprawiedliwioną nieobecnością pracowników, a co za tym idzie — uniknąć finansowych strat?

— Pracodawcy mogą starać się ograniczyć absencję chorobową na wiele sposobów. Może to być m.in. tworzenie bezpiecznych warunków pracy, większe angażowanie się w sprawy związane z BHP, poprawa komunikacji kierownictwa z resztą zespołu czy zapewnienie lepszego dostępu do pomocy medycznej — mówi Mikołaj Zając z firmy Conperio.

Ekspert zaznacza, że jeśli absencja wzrasta mimo to, może to oznaczać, że pracownicy nadużywają zwolnień lekarskich. W takich sytuacjach dobrze jest, jeśli pomiędzy firmą a pracownikiem stanie zewnętrzny mediator, który dokona audytu podejrzanego zwolnienia, aby następnie wypracować porozumienie między stronami.

— Warto się na to zdecydować, bo odpowiednio dobrane działania w tym zakresie mogą ograniczyć wydatki przedsiębiorstwa ponoszone w związku z absencją od kilku do nawet 70 proc. W takich momentach szczególnie istotne staje się zrozumienie każdej ze stron oraz edukacja pracownika w zakresie jego praw, ale też obowiązków względem pracodawcy. Obecnie analiza i weryfikacja absencji chorobowej jest nieodzownym narzędziem pracy dla menedżerów HR. To powszechne rozwiązanie, które usprawnia funkcjonowanie coraz większej liczby zakładów pracy — podkreśla Mikołaj Zając.

Dane Eurostatu wskazują, że stres jest jednym z częstszych powodów nieobecności w pracy i w ciągu roku może odpowiadać nawet za 20 dni absencji. Natomiast z publikacji Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wynika, że 25 proc. Polaków w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaraziło się chorobą, taką jak na przykład grypa, od swoich współpracowników, którzy pomimo infekcji przychodzili do pracy. To pokazuje, że monitorowanie i diagnoza przyczyn zwolnień lekarskich może znacząco ograniczyć liczbę pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pseudochoroby kosztują miliony