PTE mają coraz lepsze wyniki finansowe

Katarzyna Ostrowska
20-03-2002, 00:00

Strata towarzystw emerytalnych w ubiegłym roku wyniosła 281,5 mln zł — wynika z danych Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. To zdecydowana poprawa w porównaniu z 2000 r., gdy przekroczyła 826,83 mln zł.

Towarzystwa emerytalne znacząco poprawiły wyniki finansowe. Strata całego sektora zmalała z 826,83 mln zł na koniec 2000 r. do 281,5 mln zł na koniec ubiegłego roku. Tak wynika z danych UNFE pochodzących z okresowych sprawozdań PTE, nie zatwierdzonych jeszcze przez biegłych rewidentów. Zyskiem może poszczycić się tylko pięć PTE: AIG (drugi rok z rzędu), CU, ING NN, Winterthur oraz Zurich. Najwyższą stratę zanotowały z kolei PTE Pekao oraz PKO/Handlowy.

— Na wynik wpłynęły dopłaty wynikające z nieosiągnięcia minimalnej wymaganej stopy zwrotu oraz całkowitego rozliczenia w ubiegłym roku kosztów akwizycji — twierdzi Krzysztof Lutostański, prezes PKO/Handlowy PTE.

Dużym obniżeniem straty może poszczycić się towarzystwo Sampo. Jeszcze w 2000 r. strata jego PTE wyniosła ponad 182 mln zł, w 2001 r. — tylko 3,98 mln zł. Według Aleksandra Romanowskiego, prezesa Sampo PTE, wysoka strata w 2000 r. to wynik rozliczenia w latach 1999--2000 całości kosztów akwizycji.

— W ubiegłym roku ograniczyliśmy również koszty działalności PTE — dodaje szef Sampo PTE.

Przychody ze sprzedaży wzrosły o 110,19 mln zł — do 836,52 mln zł. Wynik ze sprzedaży wyniósł zaś minus 367,68 mln zł. Zdecydowaną część przychodów stanowiły opłaty dystrybucyjne pobierane przez PTE ze składek klientów OFE. To blisko 87 proc. przychodów. Opłata za zarządzanie wyniosła mniej, bo zaledwie 10 proc. przychodów. Wzrosła jednak w porównaniu z 2000 r., bo wówczas dawała 4,7 proc. przychodów. Zmalały z kolei opłaty wynikające z transferów, mimo że liczba zmian człokowskich w OFE w ubiegłym roku znacząco wzrosła. W ubiegłym roku stanowiły one blisko 1 proc. przychodów, w 2000 r. zaś — 1,44 proc.

Kapitały własne PTE stanowiły blisko 674 mln zł (w 2000 r. 700,3 mln zł). Cztery PTE nie spełniały wymogu ustawowego co do ich wysokości. Należą do nich PTE: BIG BG, Dom, Kredyt Banku oraz Poczta/Cardif/Invesco. Kapitały własne powinny stanowić bowiem nie mniej niż połowę minimalnego wymaganego kapitału akcyjnego (4 mln EUR).

— Z wyników widać wyraźnie, że kondycja części PTE nie rokuje dobrze. Powraca więc temat konsolidacji, która zmniejszyłaby koszty. Widać również, że nie ma chęci akcjonariuszy PTE, które przynoszą regularnie straty, aby dokładać do spółek. Pokazują to ujemne kapitały własne. Z drugiej jednak strony, zatwierdzenie podniesienia kapitału PTE w UNFE trwa bardzo długo. Ujemne kapitały występują w tych PTE, które są agresywne na rynku wtórnym. To bardzo dużo kosztuje, a nie wpływa na wzrost wartości firm — mówi Maciej Jankowski, wiceprezes CU PTE.

Zdaniem Krzysztofa Lutostańskiego, na poprawę sytuacji PTE oprócz konsolidacji wpłynie także zwrot zaległych składek.

Zysk finansowy funduszy emerytalnych wyniósł z kolei 1,43 mld zł i był znacząco wyższy — bo o 769,11 mln zł — niż rok wcześniej. Przychody z inwestycji stanowiły natomiast 1,18 mld zł. Zysk z nich to 1,08 mld zł.

— Na wyniki OFE wpłynęła poprawa sytuacji na rynku w czwartym kwartale roku — mówi Maciej Jankowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PTE mają coraz lepsze wyniki finansowe