PZL-Świdnik sprzedał obiekty sportowe

DI, PAP
opublikowano: 04-06-2013, 19:34

PZL-Świdnik, należący do koncernu AgustaWestland, sprzedał miastu Świdnik (Lubelskie) kompleks sportowy „Avia” wraz z pięciohektarową działką o wartości 5,7 mln zł. Niegdyś była to baza sportowa dla pracowników fabryki; ostatnio obiekty dzierżawiło miasto.

O podpisaniu umowy w tej sprawie poinformowała we wtorek spółka w komunikacie prasowym.

Rzecznik prasowy burmistrza Świdnika Artur Soboń poinformował PAP, że sprzedana miastu nieruchomość obejmuje pięć hektarów działki, na której są korty tenisowe, basen kryty, hala sportowa oraz kompleks basenów odkrytych (nieużywany z powodu złego stanu technicznego); wszystko otoczone parkiem.

Wartość nieruchomości wyceniono na 5,7 mln zł. Umowa między PZL-Świdnik a miastem Świdnik przewiduje, że miasto zapłaci 2 mln zł oraz przekaże PZL-Świdnik działkę o wartości 1 mln zł, znajdującą się na terenie Parku Przemysłowego, w sąsiedztwie firmy. Działka ta niegdyś należała do PZL-Świdnik, kiedy zakład był spółką Skarbu Państwa, a została przekazana miastu w ramach rozliczeń podatkowych.

Pozostałe 2,7 mln zł rozliczone zostanie jako dotacja PZL-Świdnik dla miasta, za które to pieniądze miasto zobowiązało się przeprowadzić inwestycje w Gimnazjum nr 1, gdzie ma być m.in. wyremontowane boisko i wykonana termomodernizacja budynku szkoły.

„Cieszymy się, że przekazana przez nas dotacja przyczyni się do rozwoju najstarszej szkoły w Świdniku, tj. Gimnazjum nr 1. Mamy nadzieję, że dofinansowanie pomoże w zapewnieniu odpowiedniego standardu kształcenia przyszłych specjalistów, na których czekamy w naszym przedsiębiorstwie” - powiedział cytowany w komunikacie prasowym spółki dyrektor zarządzający PZL-Świdnik Nicola Bianco.

W ostatnich dwóch latach miasto dzierżawiło budynki sportowe kompleksu „Avia”, co kosztowało je ok. 1,5 mln zł rocznie. Odbywały się tam treningi m.in. piłki siatkowej, pływania, boksu. „Budynki te wymagają remontów, które według naszych szacunków pochłoną ok. 6-7 mln zł” - powiedział Soboń.

Soboń dodał, że zakup kompleksu „Avia” na ustalonych z PZL-Świdnik warunkach finansowych jest dla miasta korzystny. Władze Świdnika planują w ciągu najbliższych lat zagospodarować ten teren jako miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców. Soboń zaznaczył, że w przyszłości możliwa jest rozbudowa kompleksu o część komercyjną, np. o hotel czy SPA. Kompleks sportowy „Avia” znajduje się przy drodze prowadzącej do nowego Portu Lotniczego Lublin (wybudowanego w Świdniku) i blisko PZL-Świdnik, największego pracodawcy w tym mieście.

Obiekty sportowe „Avia” budowane były jeszcze w okresie PRL jako baza sportowa dla pracowników zakładów lotniczych w Świdniku, które powstały tu w 1951 r.

PZL-Świdnik to obecnie jedyny polski wytwórca śmigłowców, zdolny do ich samodzielnego projektowania, produkcji i serwisowania. Wyprodukowano tu dotychczas ponad 7,4 tys. śmigłowców. Od 2010 r. PZL-Świdnik należy do międzynarodowego koncernu AgustaWestland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane