PZU bliżej giełdy

AS
opublikowano: 27-11-2009, 00:00

W grudniu akcjonariusze PZU mają przegłosować uchwały niezbędne do upublicznienia spółki.

W grudniu akcjonariusze PZU mają przegłosować uchwały niezbędne do upublicznienia spółki.

2 grudnia odbędzie się walne akcjonariuszy PZU. Ma przybliżyć największego ubezpieczyciela w Europie Środkowo-Wschodniej do debiutu na warszawskiej giełdzie. Akcjonariusze zajmą się bowiem uchwałą o dematerializacji i rejestracji akcji (czyli zdeponowaniu ich w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych) i wprowadzeniu papierów do giełdowego obrotu.

Kiedy debiut PZU na GPW? Wstępnie planowano go przed wakacjami. Debiut może jednak przesunąć o kilka miesięcy wzmożony ruch na rynku pierwotnym. Wcześniej duże publiczne oferty akcji planuje m.in. Polkomtel i państwowy Tauron. Jeszcze w tym roku PZU ma wybrać doradcę finansowego, prawnego i być może doradcę strategicznego przy procesie IPO.

Walne to efekt ugody zawartej w październiku przez głównych akcjonariuszy. Holenderskie Eureko (32 proc. akcji) i skarb państwa (52 proc.) od 9 lat walczyli o kontrolę nad PZU. Ostatecznie Holendrzy zrzekli się kontroli, a skarb zdecydował o wypłacie dywidendy z PZU (12,7 mld zł, wypłacono ją wczoraj).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu