PZU chce lepiej zarządzać inwestycjami

opublikowano: 28-06-2016, 22:00

Brexit w połączeniu z niskimi stopami procentowymi w Polsce skłonił PZU do przeglądu strategii inwestycyjnej.

Ubezpieczyciel, którego dwie trzecie z wartego 14 mln USD portfela inwestycyjnego to polskie obligacje, rozważa strategię globalnej dywersyfikacji i większe zaangażowanie w obligacje amerykańskie oraz europejskie, wynika z wywiadu, jakiego Michał Krupiński udzielił agencji Bloomberg. Dywersyfikacja, która ma objąć także akcyjną część portfela, ma pomóc w lepszym zarządzaniu ryzykiem, wynikającym z brexitu i ze słabości lokalnego rynku.

WIG przez ostatnie 12 miesięcy stracił 15,5 proc. Notowania polskich obligacji są w tym roku najsłabsze spośród obligacji państw Europy Wschodniej. Indeks odzwierciedlający ich ceny w przeliczeniu na dolary jest 1,4 proc. pod kreską, wobec 4,8-procentowej zwyżki dla całego regionu. WIG20 spadł o 7,5 proc. w tym roku (w przeliczeniu na dolary), wobec 1,3-procentowego wzrostu MSCI Emerging Markets, indeksu rynków wschodzących.

Złoty znalazł się natomiast wśród walut, które najmocniej ucierpiały na wyniku referendum — kurs do euro spadł w miniony piątek do czteroletniego minimum. PZU zapowiada inwestycje także w obligacje korporacyjne oraz ograniczenie wielkości portfela nieruchomości, co ma pomóc w odwróceniu tendencji spadkowej w wynikach. W 2015 r. zysk netto grupy spadł o 21 proc., do 2,34 mld zł. O 34 proc., do 1,74 mld zł stopniał wynik z inwestycji. Michał Krupiński zaznaczył także, że PZU jest zainteresowany wszystkimi atrakcyjnymi możliwościami inwestycyjnymi w sektorze bankowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu