PZU jest warte okrągłe 50 mld zł

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 23-08-2007, 00:00

Nie doszło wczoraj do zatwierdzenia sprawozdania PZU, bo walne zostało przerwane. Znamy już jednak wycenę polskiego giganta.

Nie doszło wczoraj do zatwierdzenia sprawozdania PZU, bo walne zostało przerwane. Znamy już jednak wycenę polskiego giganta.

Ledwie zaczęło się wczorajsze walne, a prezes PZU złożył wniosek o dwutygodniową przerwę.

— W związku z publikacjami tygodnika „Newsweek”, w których zarzuca mi się nieprawidłowości, w tym przeksięgowanie po zamknięciu ksiąg, które mogą mieć wpływ na sprawozdanie, wnoszę o przerwanie posiedzenia do czasu zbadania przez audytora czy takie sytuacje miały miejsce — mówi Jaromir Netzel, prezes PZU.

Prezes dodał, że jeśli prasowe doniesienia się potwierdzą, poda się do dymisji, a jeśli nie, to wyciągnie względem redakcji konsekwencje prawne.

— Sprawozdanie została zatwierdzone przez audytora, a pan prezes twierdzi, że zarzuty prasowe nie są prawdziwe, więc nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy nad nim nie głosować — odpowiedział Ernst Jansen, reprezentujący Eureko, drugiego pod względem wielkości po skarbie państwa akcjonariusza PZU.

— To, że nie chce pan wyjaśnić tych zastrzeżeń, utwierdza mnie w przekonaniu, że to pan jest źródłem tych publikacji. Wkrótce ujawnimy wyniki kontroli dotyczące tego, co działo się w spółce w przeszłości, w tym za czasów pana działalności — grzmiał Jaromir Netzel.

Ostatecznie akcjonariusze zgodzili się na przerwanie NWZA do 12 września — pod warunkiem dokończenia prac nad pozostałymi punktami obrad.

Eureko wystąpiło z wnioskiem o wycenę spółki.

— Grupa PZU jest warta około 50 mld zł — mówi Rafał Antczak, ekonomista PZU.

Założenia przyjęte w wycenie, m.in. to, że PZU przez 100 lat miałoby nie wypłacać dywidendy, wzbudziły kontrowersje.

— Jedyną wiarygodną wyceną jest cena, za jaką inwestorzy są gotowi kupić akcje — ucięła Agata Rowińska, pełnomocnik ministerstwa skarbu.

I tak akcjonariusze przeszli do głosowania nad uchwałami zgłoszonymi przez Eureko, które zmierza do możliwie najszybszego wprowadzenia PZU na giełdę oraz nad uchwałą ministerstwa skarbu, w myśl której do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości prawnych związanych z prywatyzacją nie będzie emisji akcji. Projekt Holendrów przepadł w głosowaniu, a uchwała skarbu przeszła. Po głosowaniu sprzeciw zgłosili: Eureko, INS, Manchester Securities i BRE Bank.

— Na walnych PZU nigdy nie jest nudno. Zgadzamy się z wyceną spółki. Wyniki oceniamy jako bardzo dobre, choć, gdyby wprowadzić postulowane przez nas zmiany w strukturze, zysk byłby o 500 mln zł wyższy. Najistotniejsze jednak, by spółkę wyrwać spod politycznych wpływów, w czym pomoże wprowadzenie jej na giełdę — mówi Ernst Jansen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu