PZU negocjuje zakup Banku Pekao

DI, PAP
opublikowano: 14-10-2016, 21:07

Włoski UniCredit uzgodnił z PZU kluczowe parametry sprzedaży części swoich akcji Banku Pekao - podał "The Wall Street Journal", powołując się na nieoficjalne informacje.

Według amerykańskiej gazety w ramach negocjowanej transakcji PZU zapłacić ma około 11 mld zł (2,8 mld USD) za około 30 proc. akcji Banku Pekao.

Zobacz więcej

Pekao SA

fot. Andrzej Bogacz Forum

UniCredit ma obecnie 40,10 proc. akcji Pekao SA.

W lipcu UniCredit sprzedał w procesie ABB ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł i w tym tygodniu upłynął 90-dniowy lock-up na akcje banku.

Media informowały wcześniej, że rozmowy PZU z włoskim UniCredit w sprawie przejęcia akcji Banku Pekao powinny zakończyć się do końca października. 

PZU i Włosi potwierdzają negocjacje

PZU potwierdziło w sobotę, że prowadzi negocjacje wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju zmierzające do zakupu od grupy UniCredit znacznego pakietu akcji Banku Pekao.

Negocjacje z UniCredit rozpoczęły się 28 września. Rozmowy z włoskim bankiem prowadzi konsorcjum, w którego skład wchodzą PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju.

"Zarząd PZU zwraca jednocześnie uwagę, iż rozpoczęcie opisanych wyżej negocjacji z UniCredit nie oznacza, iż transakcja nabycia akcji Banku Pekao zostanie zrealizowana. Ponadto organy PZU nie podjęły jeszcze na tym etapie wiążących decyzji w zakresie realizacji potencjalnej transakcji" - napisano w komunikacie PZU.

Początkowo PZU zdecydowało się na opóźnienie ujawnienia informacji o negocjacjach z UniCredit, ale wobec doniesień medialnych o toczących się rozmowach zdecydowało się ją ujawnić.

"W ocenie spółki, opóźnienie przekazania powyższej Informacji Poufnej było usprawiedliwione ochroną prawnie uzasadnionych interesów spółki, gdyż przekazanie jej niezwłocznie do publicznej wiadomości w tamtym czasie mogło negatywnie wpłynąć na pozycję negocjacyjną PZU, a nawet zagrozić możliwości realizacji transakcji, w szczególności przez wzgląd na potencjalne wahania kursu akcji Banku Pekao" - napisano w komunikacie.

"W ocenie PZU pojawiające się doniesienia medialne uzasadniają obowiązek niezwłocznego ujawnienia przedmiotowej Informacji Poufnej wynikający z art. 17 ust. 7 MAR, tj. sytuacji, kiedy poufność opóźnionej informacji poufnej nie jest już dłużej gwarantowana, a doniesienia medialne dotyczą wyraźnie informacji poufnej oraz w sposób dostatecznie wyraźny wskazują, że jej poufność nie jest dłużej zapewniona" - dodano.

Po południu w sobotę negocjacje potwierdzili również Włosi.

"W związku z doniesieniami medialnym potwierdzamy że prowadzimy z PZU i Polskim Funduszem Rozwoju rozmowy dotyczące możliwości sprzedaży Banku Pekao. Jednakże nie ma pewności że te rozmowy doprowadzą transakcji ani ustaleń co do warunków na jakich transakcja mogłaby się odbyć"– czytamy w komunikacie Unicredit.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy