PZU Życie: nowy szef

Łukasz Świerżewski
01-08-2002, 00:00

Rada nadzorcza PZU Życie ma dziś wybrać nowego szefa PZU Życie. Decydujący głos przy obsadzie tego stanowiska ma zarząd PZU, właściciela życiowej spółki, kierowany przez Zdzisława Montkiewicza.

Najważniejszy, choć ostatni, punkt dzisiejszego posiedzenia rady nadzorczej PZU Życie dotyczy zmian w składzie zarządu spółki. Obsadzenia wymaga przede wszystkim stanowisko prezesa, z którego dwa tygodnie temu zrezygnował Ireneusz Nawrocki. Rada zaakceptuje też nowo opracowane zasady inwestowania aktywów spółki oraz przyjmie sprawozdanie z wykonania planu na pierwsze półrocze 2002 r.

Wpływ na wybór prezesa mają rada nadzorcza, minister skarbu i zarząd PZU. Zgodnie z porozumieniem głównych akcjonariuszy PZU, czyli Skarbu Państwa i konsorcjum Eureko/BIG BG, skład RN życiowego towarzystwa odzwierciedla proporcje posiadanych udziałów w spółce matce, czyli PZU. Trzech członków wyznacza zatem konsorcjum, a czterech (wraz z przewodniczącym) — MSP. Ponieważ niemal 100 proc. akcji PZU Życie posiada majątkowe towarzystwo, członków rady mianuje formalnie zarząd PZU, zależny przecież od ministra skarbu, który wcześniej decydował o jego składzie. Najważniejszy głos przy wyborze prezesa PZU Życie ma więc Wiesław Kaczmarek, szef resortu skarbu. Teoretycznie.

W praktyce roszady personalne we władzach PZU Życie trwają już od dwóch miesięcy. W czerwcu Zdzisław Montkiewicz, prezes PZU, działając jako walne zgromadzenie PZU powołał trzech nieuzgodnionych z ministrem skarbu członków RN życiowej spółki, a on sam został jej przewodniczącym. Wiesław Kaczmarek twierdził wówczas, że jest to naruszenie ustawy antykorupcyjnej, a sam prezes zrezygnował wkrótce z funkcji przewodniczącego i wysunął na to stanowisko innego kandydata — również nieakceptowanego przez Wiesława Kaczmarka. Ostatecznie zarząd PZU scedował na ministra prawo głosu na NWZA PZU Życie i przewodniczącym RN został Andrzej Wieczorkiewicz. W składzie rady pozostali jednak trzej przedstawiciele wyznaczeni przez prezesa PZU. Nowy przewodniczący RN pozostaje jednak podobno w znakomitych stosunkach ze Zdzisławem Montkiewiczem. Wygląda więc na to, że decydujący głos w sprawie składu zarządu PZU Życie będzie mieć dziś prezes PZU.

Poza wyborem nowego prezesa, rada nadzorcza może też zdecydować o odwołaniu z zarządu PZU Życie Michała Górskiego. Był on członkiem władz spółki w tym samym czasie, co znajdujący się w areszcie Grzegorz W. Zdzisław Montkiewicz publicznie przypominał kilka tygodni temu, że Michał Górski objęty jest postępowaniem prokuratorskim i nie otrzymał absolutorium. Wiesław Kaczmarek podkreślał jednak niedawno, że jest on fachowcem, a o winie decyduje wyrok, a nie postępowanie prokuratorskie.

Podejrzenia nie ominęły także Ireneusza Nawrockiego. Według mediów, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd prowadzi postępowanie w sprawie nieprawidłowości w XI NFI (obecnie NFI Jupiter) w czasach, gdy jego prezesem był niedawny szef PZU Życie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU Życie: nowy szef