Rada dyrektorów to dobry pomysł

Piotr Rybicki, NadzórKorporacyjny.pl
opublikowano: 24-07-2018, 22:00

Pomysł wprowadzenia do polskiego systemu prawnego nowego rodzaju spółki kapitałowej — Prostej Spółki Akcyjnej (PSA) — to wydarzenie rewolucyjne.

Pomysł wprowadzenia do polskiego systemu prawnego nowego rodzaju spółki kapitałowej — Prostej Spółki Akcyjnej (PSA) — to wydarzenie rewolucyjne. To, czy „łatwiejsza” forma spółki akcyjnej się przyjmie, trudno jednak ocenić, bo nie znamy nawet ostatecznej treści nowelizacji ustawy, nie mówiąc już o analizie potencjalnych ułatwień i… trudności z jej funkcjonowaniem. Pewne doświadczenia w tym zakresie jednak mamy, od ponad trzech lat możemy rejestrować spółki (z o.o.) w trybie S24. Czy wyciągnięto wnioski z tych doświadczeń — czas pokaże. Na teraz z całą pewnością można jednak stwierdzić, że problemem nie jest założenie spółki, a jej likwidacja. Jeżeli PSA — czyli spółka dla start- -upów — zachowa choć gram z procedur (i mentalności) likwidacyjnych, jakie dziś obowiązują — raczej nie wróżę jej przyszłości.

Jest jednak duża „jaskółka” w proponowanych rozwiązaniach. To możliwość powołanie zarządu lub rady dyrektorów (czyli połączonego jednego organu składającego się z członków zarządu i członków rady nadzorczej — dyrektorów wykonawczych i niewykonawczych). Lub też pozostania w „starym” modelu — powołania zarządu i fakultatywne (nie obowiązkowo, jak dziś) powołania również rady nadzorczej.

I choć osobiście obstawiam w ciemno, że spółek, które wybiorą radę dyrektorów, w skali kraju będzie może kilkanaście — to jednak warto! Zresztą nie spodziewałbym się również wielu rad nadzorczych w PSA — bo dziś przy rejestracji start-upu nie myśli się raczej o radzie nadzorczej. Warto jednak podjąć trud faktycznego, praktycznego „przećwiczenia” nowych przepisów — właśnie w kontekście funkcjonowania rad nadzorczych — by w przyszłościnajlepsze praktyki przenieść na szerszą skalę — nie tylko dla PSA.

Model dyrektorów wykonawczych i niewykonawczych w Polsce jest nieznany i formalnie nie może być zastosowany.

Wiele firm tworzy jednak nieformalne, acz skuteczne, rozwiązania, wzorowane na radzie dyrektorów — warto zatem podjąć wyzwanie i wprowadzić taką możliwość również do naszego systemu prawnego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Rybicki, NadzórKorporacyjny.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu