Rada nadrabia stracony czas

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 27-01-2009, 15:40

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 75 bp, zgodnie z naszymi oczekiwaniami i nieco powyżej oczekiwań rynkowych, które były bliższe obniżce o  50 bp. Główna stopa wynosi obecnie 4,25 proc.

Styczniowa obniżka nie jest ostatnią. Jest wielce prawdopodobne, że mimo obniżenia stóp w ciągu ostatnich dwóch miesięcy łącznie o 150 bp, będą one obniżane również w lutym i w marcu. Taka decyzja jest poniekąd przyznaniem przez Radę, iż skala spowolnienia gospodarczego jest znacznie głębsza niż oczekiwano. Dane makroekonomiczne za ostatnie dwa miesiące 2008 roku były generalnie bardzo słabe, a ostatnie badania koniunktury pokazały spory pesymizm ze strony przedsiębiorstw. Jest coraz bardziej prawdopodobne, że stopy zostaną obniżone w tym roku przynajmniej do poziomu 3%, choć kolejne ruchy powinny być już mniejsze.

Złoty praktycznie nie zareagował na decyzję Rady – notowania polskiej waluty w chwili obecnej są bowiem pod przemożnym wpływem nastrojów na rynkach globalnych.

Przemysław Kwiecień
Autor jest głównym ekonomistą X-Trade Brokers Domu Maklerskiego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane