Rafako dostanie 100 mln zł na restrukturyzację

opublikowano: 10-07-2021, 17:32

Agencja Restrukturyzacji Przemysłu przyznała 100 mln zł wsparcia giełdowemu producentowi kotłów energetycznych m.in. na sfinansowanie realizacji kontraktów.

Agencja Restrukturyzacji Przemysłu (ARP) przyznała 9 lipca notowanej na GPW spółce Rafako – producentowi kotłów – 100 mln zł pomocy na restrukturyzację. 46 mln zł ma trafić na zabezpieczenie linii gwarancji, a 54 mln zł na sfinansowanie kosztów działalności operacyjnej związanych z realizowanymi i przyszłymi kontraktami.

Wsparcie – udzielone na 120 miesięcy – ma formę obligacji oprocentowanych na 4,15 proc. w stosunku rocznym. Ich spłata nastąpi w trzech ratach: 33 mln zł do końca 2028 r., kolejne 33 mln zł do 2029 r. Datę zapłaty ostatniej raty – 34 mln zł – oraz spłaty odsetek wyznaczono na 31 grudnia 2030 r., z możliwością przedterminowego wykupu obligacji.

Decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Zależy od kilku warunków, w tym ustanowienia przez emitenta na rzecz Skarbu Państwa – ministra właściwego do spraw gospodarki – zabezpieczenia zwrotu udzielonej pomocy.

Układ z wierzycielami prawomocny

29 czerwca spółka poinformowała, że sąd okręgowy w Gliwicach odrzucił zażalenia wniesione na postanowienie sądu rejonowego o zatwierdzeniu układu z wierzycielami Rafako w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym, a tym samym stał się on prawomocny.

"Czekaliśmy na tę decyzję od pół roku i przyjmujemy ją z ogromną radością, bo dzięki niej Rafako, zgodnie z oczekiwaniami, wraca na rynek. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, Rafako to dziś zupełnie inna firma niż przed rokiem, podjęliśmy w ostatnich miesiącach szereg działań naprawczych. Zoptymalizowaliśmy zatrudnienie i strukturę organizacyjną, wypowiedzieliśmy nierentowne kontrakty i przygotowaliśmy Rafako do pozyskania inwestora" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes spółki, Radosław Domagalski–Łabędzki.

Spadek przychodów i wzrost straty

Rafako miało w 2020 r. 1,2 mld zł przychodów (-9,7 proc. r/r) oraz ok. 300 mln zł straty na poziomie netto, EBIT i EBITDA – ponad 100 mln zł więcej niż w 2019 r. Natomiast w I kw. 2021 r. zmniejszyło sprzedaż r/r o prawie połowę do 153,6 mln zł. Stratę netto zwiększyło ponaddwukrotnie do 4,3 mln zł, ale wypracowało 2,3 mln zł zysku operacyjnego (1,9 mln zł straty w I kw. 2020 r.).

Notowania spółki są na podobnym poziomie co przed rokiem, czyli ok. 1,3 zł – na przełomie października i listopada doszło do spadku kursu do 0,6 zł. Kapitalizacja wynosi prawie 170 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane