Rafamet: już czas na zyski

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 21-06-2007, 00:00

Z CETO NA GIEŁDĘ Przenosiny i układ z wierzycielami powinny odmienić spółkę

Producent obrabiarek jeszcze w czerwcu przeniesie się z CeTO na giełdę. Rafamet ma duże ambicje, ale na razie niepoparte wynikami finansowymi. Zapowiada emisję bez prawa poboru w trzecim kwartale, z której pieniądze chce przeznaczyć na rozwój. Przekona do siebie inwestorów giełdowych, jeśli wykaże zdecydowaną poprawę kondycji po pierwszym półroczu.

Do obrotu na GPW mają trafić wszystkie istniejące akcje firmy (1,44 mln). Na CeTO ostatnie notowania walorów spółki wynosiły 65 zł. Kapitalizacja rynkowa wynosi 108 mln zł, ale aktualny wskaźnik P/E dla spółki (liczony przez CeTO) to aż 273,2. W ubiegłym roku firma wynegocjowała układ z wierzycielami, który jest realizowany. Po niezbyt udanym 2007 r. i stracie netto (głównie efekty kosztów finansowych związanych z restrukturyzacją zadłużenia) spółka w tym roku powinna zdecydowanie się poprawić. Mocno spadną chociażby koszty finansowe, które gnębiły ją wcześniej. Wyniki pierwszego kwartału sugerują, że z zyskami wreszcie nie powinno być większego kłopotu. Przy 23,2 mln zł skonsolidowanej sprzedaży spółka wypracowała zysk operacyjny 0,63 mln zł i 0,2 mln zł zysku netto. Lepiej było na poziomie jednostkowym (0,66 mln zł na czysto).

Rafamet jest w tej chwili jedyną firmą w Polsce, która potrafi produkować duże obrabiarki. Europejska konkurencja nie jest liczna. Dodatkowo według zapowiedzi władz emitenta rynek rozwija się dynamicznie. To szansa, jakiej spółka dawno nie miała. Zarząd spodziewa się systematycznego uzyskiwania nowych istotnych zamówień, tym bardziej że ocenia, iż popyt przewyższa jej moce produkcyjne. Rafamet ma wypełniony tegoroczny portfel zamówień. Kontrakty obejmują również przyszły rok. Ambicją firmy, na fali rosnącego popytu na jej produkcję, jest osiągnięcie 100 mln zł przychodów w trzy lata. Inwestorzy z zadowoleniem przyjęliby również osiągnięcie rentowności na poziomie przynajmniej średniej dla branży elektromaszynowej (5,8 proc. za 2007 r. na poziomie netto). Rafamet na to stać. Tym bardziej że produkcja spółki to głównie wyspecjalizowane, pojedyncze maszyny. Tu marża może być wyższa niż w przypadku masowej produkcji.

Spółka nie zrealizuje swoich planów bez nowej emisji. Miałaby ona na celu zakup i modernizację parku maszynowego oraz uzyskanie nowych rynków zbytu. Konieczne jest więc przekonanie inwestorów finansowych. Wydaje się jednak, że najlepszym rozwiązaniem dla Rafametu byłoby pozyskanie inwestora branżowego. Agencja Rozwoju Przemysłu raczej nie stanowi mocnego wsparcia właścicielskiego. Na początku roku mówiono, że spółką interesują się firmy rosyjskie. Może temat odżyje po przenosinach na giełdę.

PEREŁKI EMIGRUJĄ Z CETO

„PB” z 15 stycznia 2007 r., nr 10

Spółki wychodzą, indeks rośnie: Już w połowie stycznia pisaliśmy, że na CeTO roi się od perełek. Sprawdziło się. Tylko nieliczne spółki zawiodły, a indeks ITO wzrósł w tym okresie o ponad 115 proc.

MEWA

Spółka zadebiutowała na początku stycznia. Otwarcie na poziomie 4,5 zł nadal wyznacza jej maksimum na GPW. Przeprowadziła nową emisję na rozbudowę sieci sklepów, ale jej wyniki wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Po I kwartale strata netto wyniosła 0,57 mln zł.

-25,63

proc. To stopa zwrotu z akcji Mewy po debiucie na GPW.

ORZEŁ

Akcje spółki systematycznie tracą od debiutu w połowie lutego. Przecena w premierze (-33 proc.) będzie długo rzucała cień na notowania lniarskiej firmy. Właśnie szykuje się ona do emisji na zwiększenie mocy produkcyjnych. Niestety, na razie działalność Orła nie przynosi zysków.

-18,14

proc. To stopa zwrotu z akcji Orła po debiucie na GPW.

Hawe

Przeszła na GPW pod nazwą Ventus. Miejsce wydmuszki giełdowej szybko zajął operator sieci światłowodowej. Początek na GPW był bardzo słaby, dopiero ostatnio kurs odbił zdecydowanie na fali spekulacji po zapowiedzi taniej emisji akcji.

+36,11

proc. Tyle zyskało Hawe po debiucie na GPW.

Karen Notebook

Dystrybutor laptopów puka do bram giełdy. Kurs w ostatnim roku urósł ponaddwudziestokrotnie, a firma dopiero teraz wychodzi na plus. Karen nie przeprowadza nowej emisji. Przenosi jedynie dotychczas istniejące akcje. Inwestorem branżowym spółki jest Techmex.

+576

proc. O tyle wzrosły

w tym roku notowania Karen na CeTO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy