Raiffeisen: Dzień pod znakiem danych

RBP
opublikowano: 24-03-2010, 09:10

Dzisiaj o godz. 10. Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia w  lutym. Sądzimy, że informacje o popycie konsumpcyjnym nie będą znacząco odbiegały od rezultatów ze stycznia i oczekujemy wzrostu sprzedaży o 3,1 proc. r/r wobec 2,5 proc. r/r miesiąc wcześniej.

Niezbyt korzystne informacje napłyną także najprawdopodobniej z rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia w styczniu nieznacznie przekroczyła 13 proc., wspinając się tym samym na poziom najwyższy od kwietnia 2007 r.

Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego, powiedział, że silny złoty ogranicza ryzyko inflacyjne. Wypowiedź ta wskazuje, że w przypadku aprecjacji złotego RPP mogłaby opóźnić rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych. Przypominamy, że obecnie zarówno nasza prognoza jak i rynkowy konsensus wskazują, że do pierwszej podwyżki kosztu pieniądza mogłoby dojść na przełomie III i IV kwartału.

Waluty

Kurs eurodolara kontynuował w nocy spadki. Inwestorów do kupna wspólnej waluty zniechęca brak porozumienia w sprawie wsparcia Grecji. Umocnienie dolara zatrzymało się dopiero tuż ponad poziomem 1,34, gdzie pojawił się większy popyt na europejską walutę związany z zawartymi wcześniej transakcjami opcyjnymi. Sądzimy, że dziś euro może otrzymać wsparcie ze strony danych ekonomicznych. Liczymy na nieco lepsze od oczekiwań odczyty niemieckiego indeksu Ifo.

Euro traciło także solidnie do franka szwajcarskiego. Kurs EUR/CHF osiągnął wczoraj historyczne minimum. Przełożyło się to także na umocnienie franka w stosunku do złotego. Szwajcarska waluta przez ostatnie trzy tygodnie podrożała o około 3,5 proc. Za jednego franka musimy dziś zapłacić przeszło 2,72 zł.

Giełda

Na giełdach papierów wartościowych w Europie utrzymywały się wczoraj niewielkie wzrosty. Na niewielkich plusach otworzyły się także giełdy w USA, co podtrzymało dobry sentyment w końcówce sesji europejskich. Brak było wczoraj jakichś zaskoczeń ze strony danych ekonomicznych. Repertuar tych publikowanych był skąpy i zgodny z konsensusem. Europejskie giełdy znajdują się obecnie w okolicach niemal 1,5 rocznych maksimów.

Na półtora roczne maksima wspięły się wczoraj także giełdy w USA. Wzrostom przewodził sektor technologiczny, surowcowy i przemysłowy. Ten ostatni jest jednym z lepiej spisujących się w tym roku.

Biuro Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Banku Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RBP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy