Raiffeisen Polbank: Zapomnijcie o hossie na GPW

Niepewność co do polityki rządu nie pozwoli na hossę na warszawskiej giełdzie, zapowiadają specjaliści Raiffeisen Polbanku.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

W najbliższych sześciu miesiącach indeks WIG będzie utrzymywał się w trendzie bocznym, lepszego zachowania można się jednak spodziewać się po małych i średnich spółkach, napisali w comiesięcznej strategii analitycy Raiffeisen Polbanku. To właśnie one skorzystają na ożywieniu konsumpcji, związanemu z ekspansywną polityką fiskalną oraz poprawą na rynku pracy. Segment blue chipów nie zyska na tym tak wiele, a tymczasem na zachowaniu ważyć będą wyzwania stojące przed sektorami finansowym, energetycznym i paliwowym. Zdaniem Raiffeisen Polbanku korekta grozi obligacjom skarbowym, których rentowności znalazły się w sierpniu najniżej w tym roku. Na niekorzyść polskich papierów działa niepewność co do kształtowania się sytuacji fiskalnej oraz ryzyko wzrostu rentowności na rynkach bazowych.

Trend spadkowy powinien także utrzymywać się na głównych giełdach europejskich i na Wall Street. Tym pierwszym szkodzą zwłaszcza ryzyko polityczne, groźba spowolnienia w globalnej gospodarce oraz ryzyko, że podwyżka stóp procentowych w USA doprowadziłaby do odpływów kapitału do USA. W przypadku akcji amerykańskich problemem, obok ryzyka wzrostu stóp i globalnego spowolnienia, są tymczasem wysokie wyceny. Ewentualne podniesienie stóp Fedu, do którego według Raiffeisen Polbanku dojdzie jeszcze w tym roku, powinno wesprzeć dolara i uniemożliwić kontynuację hossy na rynkach surowców i metali szlachetnych, napisano w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Raiffeisen Polbank: Zapomnijcie o hossie na GPW