Rainbow idzie na parkiet po Woli

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 05-09-2007, 00:00

Giełda Wola Info długo czekała na ofertę

Firmy informatyczne, wyczuwając dobrą koniunkturę i perspektywy swojej branży, nadal szturmują giełdę. Nie przeszkadza im letnia korekta i obawy, że to koniec hossy. Kolejnym kandydatem do debiutu jest Wola Info. Jedna z bardziej znanych firm sektora IT długo marzyła o wejściu na parkiet. Równie długo trwała w spółce restrukturyzacja. Wygląda na to, że inwestorzy giełdowi sfinansują jej końcowy etap.

Spółka chce uzyskać około 25 mln zł z emisji 0,9 mln nowych walorów. Można więc szacować, że zażąda za swoje akcje od 28 do 30 zł. Przy górnym poziomie tych szacunków wartość wskaźnika P/E za ubiegły rok wynosi 20,2. Tymczasem wskaźnik ten dla branży IT wynosi 20,5, a dla WIG 19,99. Cena 30 zł nie uwzględniałaby więc dyskonta, co byłoby mile widziane w przypadku giełdowego nowicjusza.

Wola Info zaoferuje akcje nowej emisji oraz znaczący pakiet akcji sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy. Z jednej strony free float akcji firmy (42 proc.) będzie spory na tle innych emitentów. Jednak sprzedaż dużego pakietu przez starych udziałowców trudno uznać za sygnał wiary w firmę. W prospekcie nie podano prognoz, co ostatnio jest normą, gdy oferującym jest KBC Securities. Inni debiutanci podają swoje szacunki. Chociażby dlatego spółka powinna liczyć się z koniecznością uwzględnienia dyskonta w cenie. Ostatnie lata upłynęły na restrukturyzacji. Szkoda więc, że Wola Info, wchodząc na giełdę, nie ujawnia, jakich spodziewa się efektów tych działań. Byłoby warto, tym bardziej że w pierwszym półroczu zanotowała stratę operacyjną i netto. Prognozy pomogłyby inwestorom się oswoić z sezonową stratą, bo firma wypracowuje większość zysku w ostatnim okresie roku kalendarzowego.

Firma specjalizuje się w integracji systemów teleinformatycznych dla firm związanych z rynkiem telekomunikacyjnym, bankowym, przemysłowym i administracji publicznej. Zajmuje się budową rozwiązań biznesowych (głównie automatyzacji obsługi klienta CRM), rozwiązań dla operatorów (BTS). Spółka nie zwiększała przychodów w ostatnich latach. Za to następują inne pozytywne zmiany: zróżnicowanie źródeł przychodów w ramach produktów i sektorów, do których spółka kieruje swoją ofertę. Wola odchodzi od dużych kontraktów sprzętowych o niskiej marży. Jednocześnie stawia na własne rozwiązania i usługi, które mają dawać większe marże. Na razie przekłada się to na rentowność w ograniczonym stopniu. Choć poprawiła marże w porównaniu z poprzednimi latami, wciąż jest wyraźnie poniżej średniej dla branży. Na poziomie netto w ubiegłym roku jej rentowność wyniosła 4,7 proc., wobec ponad 7 proc. w sektorze. Cele emisji mają wzmocnić pozytywne zmiany w firmie. Wzbogacenie oferty ma nastąpić przez rozwój dotychczasowej działalności i akwizycje (spółka w prospekcie informuje, że rozmawia z dwoma firmami). Zasilony ma zostać też kapitał obrotowy.

Wydaje się, że Wola Info, jako jedna z firm bez inwestora branżowego, będzie aktywnie uczestniczyć w spodziewanej konsolidacji rynku informatycznego. Jednym z partnerów, jakiego może poszukać sobie na giełdzie, byłby chociażby Qumak Sekom. Obie spółki już wcześniej ściśle współpracowały, chociażby przy realizacji kontraktu dla Straży Granicznej.

Sebastian Gawłowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy