Ranking GSR jest jak wielobój

  • Cezary Koprowicz
opublikowano: 09-02-2012, 00:00

Aby osiągnąć sukces, trzeba zebrać wysokie noty u wszystkich grup badanych i we wszystkich kategoriach. Zwycięzca nie może pozwolić sobie na wpadkę.

W sondażu Pentora, który wyłania Giełdową Spółkę Roku, uczestniczą trzy grupy specjalistów. Każda z nich ma swoich faworytów i skalę ocen. Bywa, że dana spółka przez jedną z grup oceniana jest entuzjastycznie, a przez inne średnio.

Zdecydowanym faworytem analityków okazał się Cormay. Producent odczynników diagnostycznych i dystrybutor aparatury medycznej wygrał w cuglach, uzyskując notę 90,48 pkt, czyli bliską idealnej (100 pkt). Cormay wyprzedził Cyfrowy Polsat, Grupę ADV i Pekao — trzy spółki, które zajęły ex aequo drugie miejsce — o prawie 5 punktów. W czołówce głównego rankingu różnice były znacznie mniejsze (patrz s. 3). Radpol, piąta spółka w rankingu analityków, przegrała z Cormayem aż o 12 punktów.

Analitycy bardzo mocno docenili Cormay. Za kompetencje zarządu przyznali spółce aż 95,24 pkt (1. miejsce w tej kategorii), podobną ocenę wystawili za perspektywy rozwoju (2. miejsce, lepsza była tylko Grupa ADV) i sukces w 2011 r. (1. miejsce). Za relacje inwestorskieCormay otrzymał trzecię notę (85,71 pkt). Lepiej analitycy ocenili Cyfrowy Polsat (92,86 pkt) i Orlen (90,48 pkt).

Cormay mógł zostać Giełdową Spółką Roku, gdyby znalazł się przynajmniej w dziesiątce w podrankingach pozostałych dwóch grup badanych. Nie został jednak odpowiednio doceniony przez doradców i maklerów, więc w głównym rankingu znalazł się za GPW, LPP (nagrody za 1. miejsce), Cyfrowym Polsatem i Wawelem. Tajemnicą sukcesu rankingu Giełdowa Spółka Roku to wysokie, równe oceny we wszystkich kategoriach i wśród wszystkich grup badanych. Najlepszy przykład to LPP — prawie wszędzie w dziesiątce. Jeśli tuż za, to z notami bliskimi najlepszych.

W pierwszej dziesiątce rankingu analityków giełdowych zabrakło GPW. LPP, drugi z laureatów, w tym podrankingu zajął 6. miejsce.

GPW wygrała natomiast ranking doradców inwestycyjnych. To nie jest niespodzianka, bo w tej grupie giełda była oceniona bardzo wysoko już rok temu. Zaskoczeniem mogą być jednakkolejne miejsca w rankingu doradców inwestycyjnych. Ich numer 2. to Asseco Business Solutions (6. w rankingu głównym), a numer 3. to Rainbow Tours (57. miejsce w rankingu głównym). Doradcy bardzo wysoko cenią również TVN (4. miejsce, wyżej niż Cyfrowy Polsat) i JW Construction (poza pierwszą setką w rankingu głównym). LPP, druga ze spółek roku, w klasyfikacji doradców inwestycyjnych jest na ósmym miejscu.

Faworytami maklerów zostali: ATM, Kopex, Oponeo i Tauron. Żadna z nich nie znalazła się w ścisłej dziesiątce rankingu głównego, ale może to maklerzy mają nosa i to ich faworyci zostaną bohaterami tego roku na giełdzie? Przecież mają najlepszy, codzienny kontakt z inwestorami.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Polecane