Ranking GSR jest jak wielobój

  • Cezary Koprowicz
opublikowano: 09-02-2012, 00:00

Aby osiągnąć sukces, trzeba zebrać wysokie noty u wszystkich grup badanych i we wszystkich kategoriach. Zwycięzca nie może pozwolić sobie na wpadkę.

W sondażu Pentora, który wyłania Giełdową Spółkę Roku, uczestniczą trzy grupy specjalistów. Każda z nich ma swoich faworytów i skalę ocen. Bywa, że dana spółka przez jedną z grup oceniana jest entuzjastycznie, a przez inne średnio.

Zdecydowanym faworytem analityków okazał się Cormay. Producent odczynników diagnostycznych i dystrybutor aparatury medycznej wygrał w cuglach, uzyskując notę 90,48 pkt, czyli bliską idealnej (100 pkt). Cormay wyprzedził Cyfrowy Polsat, Grupę ADV i Pekao — trzy spółki, które zajęły ex aequo drugie miejsce — o prawie 5 punktów. W czołówce głównego rankingu różnice były znacznie mniejsze (patrz s. 3). Radpol, piąta spółka w rankingu analityków, przegrała z Cormayem aż o 12 punktów.

Analitycy bardzo mocno docenili Cormay. Za kompetencje zarządu przyznali spółce aż 95,24 pkt (1. miejsce w tej kategorii), podobną ocenę wystawili za perspektywy rozwoju (2. miejsce, lepsza była tylko Grupa ADV) i sukces w 2011 r. (1. miejsce). Za relacje inwestorskieCormay otrzymał trzecię notę (85,71 pkt). Lepiej analitycy ocenili Cyfrowy Polsat (92,86 pkt) i Orlen (90,48 pkt).

Cormay mógł zostać Giełdową Spółką Roku, gdyby znalazł się przynajmniej w dziesiątce w podrankingach pozostałych dwóch grup badanych. Nie został jednak odpowiednio doceniony przez doradców i maklerów, więc w głównym rankingu znalazł się za GPW, LPP (nagrody za 1. miejsce), Cyfrowym Polsatem i Wawelem. Tajemnicą sukcesu rankingu Giełdowa Spółka Roku to wysokie, równe oceny we wszystkich kategoriach i wśród wszystkich grup badanych. Najlepszy przykład to LPP — prawie wszędzie w dziesiątce. Jeśli tuż za, to z notami bliskimi najlepszych.

W pierwszej dziesiątce rankingu analityków giełdowych zabrakło GPW. LPP, drugi z laureatów, w tym podrankingu zajął 6. miejsce.

GPW wygrała natomiast ranking doradców inwestycyjnych. To nie jest niespodzianka, bo w tej grupie giełda była oceniona bardzo wysoko już rok temu. Zaskoczeniem mogą być jednakkolejne miejsca w rankingu doradców inwestycyjnych. Ich numer 2. to Asseco Business Solutions (6. w rankingu głównym), a numer 3. to Rainbow Tours (57. miejsce w rankingu głównym). Doradcy bardzo wysoko cenią również TVN (4. miejsce, wyżej niż Cyfrowy Polsat) i JW Construction (poza pierwszą setką w rankingu głównym). LPP, druga ze spółek roku, w klasyfikacji doradców inwestycyjnych jest na ósmym miejscu.

Faworytami maklerów zostali: ATM, Kopex, Oponeo i Tauron. Żadna z nich nie znalazła się w ścisłej dziesiątce rankingu głównego, ale może to maklerzy mają nosa i to ich faworyci zostaną bohaterami tego roku na giełdzie? Przecież mają najlepszy, codzienny kontakt z inwestorami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Polecane