Ranking wyszedł z kryzysu

DI
opublikowano: 27-12-2011, 00:00

Po ubiegłorocznym spadku liczba firm na liście Gazel Biznesu znowu wzrosła. Zestawienie zaczyna wyglądać jak w najlepszych czasach. Oby tak samo było z naszą gospodarką.

Tegoroczna lista Gazel Biznesu powstała na podstawie wyników, które najszybciej się rozwijające małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce osiągnęły w latach 2008-10.

Z tego okresu tylko w roku 2010 gospodarka przyspieszała. Spodziewaliśmy się zatem, że lista znów się skróci. Przypomnijmy — rok temu notowaliśmy na niej 3500 firm, czyli o ponad 500 mniej niż dwa lata temu i o ponad 600 mniej niż w rekordowym roku 2007. A jednak nasze przypuszczenia się nie sprawdziły.

Na listę Gazele Biznesu 2011 zakwalifikowało się 3779 przedsiębiorstw, czyli o prawie 300 więcej niż przed rokiem i tylko o nieco ponad 300 mniej niż w 2007 r. A powrót tendencji wzrostowej to tylko jeden ze zwiastunów normalizacji w „stadzie” Gazel Biznesu. Kolejnym jest to, że do tegorocznego zestawienia zakwalifikował się znacznie większy odsetek Gazel z poprzedniego zestawienia.

Powrót równowagi po zeszłorocznym tąpnięciu można uznać za dowód, że małe i średnie firmy, którym udało się przetrwać różne „choroby wieku dziecięcego”, potrafią sobie radzić nawet w najtrudniejszych warunkach. Dla części z nich to wynik doświadczenia nagromadzonego przez lata i przekazywanego kolejnym pokoleniom.

Dla innych — skutek dobrego pomysłu na biznes i umiejętnego dostosowania go do warunków rynkowych. Tak czy inaczej Gazele Biznesu znów dowodzą, że niestraszne im rynko-we załamania.

Bez branżowych ciekawostek

Jeśli przyjrzeć się strukturze branżowej zestawień z kilku ostatnich lat, widać dość wyraźne różnice. O tym, że uwzględniają wyniki z czasów kryzysu może świadczyć m.in. kolejny spadek liczby firm z ogólnie pojmowanych branż budowlanej i transportowej, które zwykle najszybciej reagują na pogorszenie koniunktury.

W porównaniu z poprzednim rokiem ubyło także m.in. firm, które realizują kontrakty finansowane z budżetu państwa. Przed rokiem sporo było np. budowniczych dróg, mostów i „Orlików”. Teraz jest ich mniej, co można uznać za potwierdzenie kryzysu finansów publicznych. I jak tu nie stwierdzić po raz kolejny, że lista Gazel Biznesu odzwierciedla stan koniunktury w gospodarce? Rośnie jednak na naszej liście (już do 25) liczba publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej i szpitali, które przynajmniej w części są finansowane z budżetu. Trudno jednak mówić o branży, która w tym roku jest reprezentowana wyjątkowo licznie w porównaniu z poprzednimi zestawieniami.

Nadal najwięcej jest przedsiębiorstw handlowych (1343) i przetwórstwa przemysłowego (1033). Sporo jest firm budowlanych (376), choć mniej niż rokiem.

W regionach typowo

W strukturze regionalnej rankingu Gazel Biznesu zmieniło się niewiele. Najwięcej firm wciąż jest zarejestrowanych w województwach mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim, a najmniej — w opolskim, świętokrzyskim i lubuskim. To norma wynikająca ze struktury gospodarczej i demograficznej kraju. Martwić może jednak to, że województwa opolskie i świętokrzyskie znalazły się obok śląskiego i zachodnio-pomorskiego wśród regionów, w których Gazel Biznesu ubyło.

I co teraz?

Tegoroczna lista napawa optymizmem, ale stan otoczenia gospodarczego sprawia, że jest to optymizm umiarkowany. Z jednej strony — znowu rośnie grupa przedsiębiorstw, które potrafią osiągać liczone w setkach, a nawet tysiącach procent przyrosty przychodów i wypracowywać zyski. Z drugiej — fachowcy zapowiadają drugą falę kryzysu i bardzo trudną sytuację finansów publicznych w większości krajów Unii Europejskiej, nie wyłączając Polski. Niepokoić mogą także niektóre zapowiedzi z wygłoszonego przed miesiącem expose premiera o dodatkowych obciążeniach przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu