Recesja to ściema? Niekoniecznie…

KZ
opublikowano: 31-10-2008, 11:27

Tych, którzy twardo twierdzą, że polska gospodarka ustrzeże się skutków globalnego kryzysu, z błędu powinna wyprowadzić lektura dzisiejszej prasy. Nagłówki artykułów aż kipią od pesymizmu.

„Warunki dla prowadzenia firm są coraz gorsze” – czytamy w dzisiejszym „Pulsie Biznesu”. Chodzi o przedstawioną przez NBP projekcję gospodarczą na najbliższe dwa lata. Zakłada ona m.in. wzrost bezrobocia, mało inwestycji i słabszy popyt.

„Strach paraliżuje firmy mięsne” – pisze Wiktor Szczepaniak w „PB”. Wiele nowoczesnych zakładów z branży, które już mają kłopoty, „wykrwawia się na śmierć”, a duzi konkurenci boją się je przejmować.

„Cementowanie zaczynają ostro hamować”, „ATM zbiera siły na chudsze czasy”, „Koniec rekordów w Puławach”, "Znaki zapytania wokół Sky Tower" – to kolejne pesymistyczne tytuły z dzisiejszego wydania „PB”.

Inne gazety nie ustępują naszej w gospodarczym czarnowidztwie.

„Sprzedaż mocno spada” - czytamy w „Parkiecie” o Budvarze Centrum. Producent okien PCW martwi się zdecydowanym spadkiem popytu wśród tych klientów, którzy przy zakupach wspomagali się kredytem. „Zmiany na gorsze nastąpiły wyjątkowo szybko” – dodaje Marek Trzciński, prezes spółki.

„Po połowicznym sukcesie emisji Teta tnie inwestycje” – pisze „Parkiet”. Prezes informatycznej spółki uspokaja jednak, że na razie nie widzi oznak spowolnienia, a klienci nadal chętnie zamawiają aplikacje.

„Ardo pierwszą ofiarą kryzysu w branży AGD” – donosi z kolei „Rzeczpospolita”. Włoski producent dużego AGD chce ochrony przed wierzycielami, by podjąć działania restrukturyzacyjne. Inni przedstawiciele branży, m.in. obecny w Polsce Indesit, też już odczuwają skutki kryzysu.

"Kryzys już wpływa na rynek materiałów budowlanych" - czytamy w "Gazecie Prawnej". Niektórzy producenci stali mówią wręcz o załamaniu rynku. Z mniejszym popytem muszą się też liczyć producenci ceramiki budowlanej, cementu i w dalszej perspektywie także materiałów wykończeniowych.

Na szczęście pojawia się też kilka optymistycznych akcentów: „Okęcie dostanie skrzydeł” („PB” pisze o ambitnych planach warszawskiego portu lotniczego), „Prognozy pójdą w górę o 5 proc.” („Parkiet” o zaskakująco dobrych wynikach Grupy Kościuszko), „W słodyczach bez kryzysu” („Gazeta Wyborcza” o bardzo dobrych rezultatach Mieszka).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Recesja to ściema? Niekoniecznie…