„Recesja w USA trwa od połowy 2012 r.”

opublikowano: 11-03-2013, 11:50

….twierdzi amerykański Instytut Badania Cykli Ekonomicznych (ECRI).

Zobacz więcej

Lakshman Achuthan, współzałożyciel ECRI

W sytuacji, kiedy rynek akcji osiąga historyczne maksima może się to wydawać dziwne. Faktycznie, w przypadku 12 z 15 ostatnich recesji w USA mieliśmy do czynienia z „rynkiem niedźwiedzia”, przyznaje Lakshman Achuthan, współzałożyciel ECRI.

- Ale recesja to sprzężenie zwrotne dochodów, sprzedaży, produkcji i zatrudnienia. Nie przebiega dokładnie w ten sam sposób za każdym razem. Każdy jest trochę inny – podkreśla ekonomista.

Jego zdaniem, najłatwiejszy sposób, aby zrozumieć obecną recesję, to popatrzyć na dane o dochodach. W styczniu dochody osobiste Amerykanów spadły aż o 3,6 proc. z powodu wzrostu opodatkowania wynagrodzeń, najmocniej od 20 lat. Achuthan przyznaje, że PKB USA wciąż rośnie, choć zaledwie o 0,1 proc. w IV kwartale. Zwraca jednak uwagę, że w przypadku sześciu ostatnich recesji od ich rozpoczęcia upływały średnio dwa kwartały zanim PKB zaczął spadać.

Przeciętny amerykański konsument wydaje się zgadzać z twierdzeniem ECRI. Według sondażu przeprowadzonego w marcu przez Investor’s Business Daily/TIPP, 59 proc. Amerykanów jest przekonanych, że gospodarka USA jest w recesji. Przeciwnego zdania jest 35 proc. uczestników sondażu. W poprzednich miesiącach dane były zbliżone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / „Recesja w USA trwa od połowy 2012 r.”