Czytasz dzięki

Reforma nadzoru w cieniu kwarantanny

Projekty przepisów reformujących nadzór właścicielski są już gotowe. Konsultacje ruszą za tydzień.

Kwarantanna Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych, uniemożliwiła we wtorek przyjęcie projektów ustaw tworzących razem reformę nadzoru właścicielskiego. Taki był plan, ale głosowania przełożono na 2 czerwca, po powrocie wicepremiera. Wtedy projekty mają zostać przyjęte, wtedy też prawdopodobnie ruszą konsultacje społeczne. Chodzi o cztery projekty dotyczące prawa koncernowego,roli rad nadzorczych, obowiązków informacyjnych oraz prawa handlowego.

— Nie wykluczamy, że na końcowym etapie trzy z nich połączymy w jeden projekt, a oddzielną ustawą pozostanie prawo koncernowe — mówi Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego.

Jacek Sasin jest szefem komisji ds. reformy nadzoru właścicielskiego, która prace rozpoczęła trzy miesiące temu. Ich celem jest wprowadzenie takich zmian legislacyjnych, które umożliwią łatwiejsze zarządzanie i koordynowanie dużych struktur.W kuluarach mówiło się, że to wstęp do konsolidacji państwowych spółek, np. w związku z planowanymi transakcjami Orlenu, który przejął już Energę, a pracuje nad przejęciem Lotosu. Epidemia sprawiła jednak, że na pierwszy ogień poszły zapisy ułatwiające zdalne podejmowanie decyzji przez rady nadzorcze i zarządy, a także przeprowadzanie elektronicznych walnych zgromadzeń. W poniedziałek w Ministerstwie Aktywów Państwowych zostały podpisane rekomendacje dotyczące dobrych praktyk notarialnych, odnoszące się właśnie do e-walnych.

— Otrzymywaliśmy pytania od spółek, które w czasie pandemiiorganizowały elektroniczne walne zgromadzenia. Dotyczyły np. kwestii fizycznej lub wirtualnej obecności notariusza na walnym albo kwestii obecności akcjonariuszy przebywających za granicą. To ważne, by wyjaśnić te wątpliwości teraz, jeszcze przed czerwcowym sezonem walnych zgromadzeń. Uważam, że byłoby dobrze, gdyby spółki skarbu państwa korzystały z wypracowanych przez naszą komisję rozwiązań — mówi Janusz Kowalski.

Pierwszą spółką skarbu, która przeprowadziła elektroniczne walne zgromadzenie, była Energa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane