Regres w gospodarce dotarł na rynek akcji

Sulejewski Artur
26-02-1999, 00:00

Regres w gospodarce dotarł na rynek akcji

Bez większych niespodzianek minęła wczorajsza sesja na warszawskiej giełdzie. Oczekiwana od jakiegoś czasu obniżka notowań, już w środę zagościła na naszym parkiecie. Wczoraj nastąpiła jej kontynuacja. Wszystkie indeksy giełdowe straciły na wartości. Tym razem skala zniżek w największym stopniu dotknęła akcji spółek z rynku podstawowego. WIG 20 i WIG solidarnie, każdy z osobna spadł o 2,5 proc. O pesymistycznym nastawieniu inwestorów niech świadczy fakt, że pomijając szczególny przypadek PPA Banku, następne pod względem skali wzrostu akcje — Energomontażu Północ zyskały niecałe 5 proc na wartości, a trzeciego w kolejności AMS-u tylko 2,9 proc.

ZABIEGANIE uczestników rynku o papiery PPA Banku to efekt zainteresowania bankiem, jakie ogłosił Generale Bank. Belgijski inwestor zamierza przejąć polską instytucję finansową. Od Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości oraz Korporacji Finansowej — dotychczasowych akcjonariuszy odkupi prawie 60 proc. akcji PPAB po cenie która wynosić będzie około 40 zł za każdy papier. Środowa oferta kupna na fixingu i wzrost w trakcie notowań ciągłych skłonił zarząd GPW do zniesienia regulaminowych widełek cenowych. W rezultacie na sesji czwartkowej kurs wzrósł o 22,1 proc., osiągając cenę 30,9 zł — najwyższą w ciągu ostatnich 52 tygodni.

POGORSZENIE koniunktury na rynku akcji wynika z niekorzystnych danych opisujących stan naszej gospodarki. Niedawno do inwestorów dotarły informacje o spadającej produkcji przemysłowej, wzroście bezrobocia i mniejszej wydajności pracy. Teraz świat się dowiedział o tworzeniu pakietu antykryzysowego. Rządowe Centrum Studiów Strategicznych ma zamiar do końca marca przedstawić pakiet wyposażony w instrumenty i narzędzia, które zdołają pobudzić polską gospodarkę. Jakiekolwiek symptomy kryzysu są, co zrozumiałe, z niepokojem przyjmowane przez wszystkich inwestorów. W tej sytuacji należy mieć nadzieję, że program przezwyciężający kryzys będzie wprowadzony w zapowiadanym terminie, a nie jak to było z innymi reformami z dużym opóźnieniem. Pocieszeniem w tej sytuacji pozostaje wartość obrotów. Na czwartkowej sesji nieznacznie się one zmniejszyły. Świadczy to, że inwestorzy na gwałt nie zamykają swoich pozycji. Wczorajsza pakietówka na NFI Hetman (prawie 1,5 mln akcji), której stroną był prawdopodobnie Bank Austria AG, dowodzi, że zagraniczni akcjonariusze nadal są obecni w Polsce.

Artur Sulejewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sulejewski Artur

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Regres w gospodarce dotarł na rynek akcji