Czytasz dzięki

Rekordowa sprzedaż australijskiego długu

opublikowano: 13-05-2020, 11:33

Ustanowiony został nowy rekord sprzedaży australijskiego długu. To już druga rekordowa transakcja w ciągu miesiąca.

Tym razem rząd znalazł chętnych na nowe 10-letnie obligacje o wartości 19 mld AUD (12,3 mld USD). 

Australia
Zobacz więcej

Australia fot. Bloomberg

Według australijskiego urzędu zarządzania finansami, obligacja z datą wykupu w grudniu 2030 r. została sprzedana z rentownością na poziomie 1,025 proc. To jeden z najbardziej zyskownych papierów w grupie 10 najbardziej rozwiniętych państw świata. Równocześnie odnotowano rekordową wartość popytu, która opiewała na 53,5 mld AUD.

Silny popyt wskazuje, że Australia ma dobrą pozycję do sfinansowania rekordowych działań stymulacyjnych o wartości 130 mld AUD w czasach, gdy rządy na całym świecie podejmują ogromne wydatki mające na celu przeciwdziałać skutkom globalnej pandemii koronawirusa.

Wcześniejszy rekord konsorcjalnej sprzedaży australijskich obligacji wyniósł w zeszłym miesiącu 13 mld AUD dla papierów z terminem zapadalności w listopadzie 2024 r. Łącznie ze środową sprzedażą rząd pozyskał już w tym kwartale 55,6 mld AUD ze emisji obligacji skarbowych.

Eksperci podkreślają, że 10-letnie obligacje Australii należą do najlepszych w ofercie wśród wysokiej klasy długu publicznego, oferując zysk o ponad 25 punktów bazowych powyżej amerykańskich „treasuries”. Co więcej, dla inwestorów z Japonii, którzy wolą walutowe zabezpieczenie rentowności, wzrost w stosunku do amerykańskiego papieru jest bliższy 35 punktom bazowym.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane