Rekordowa sprzedaż obligacji spółek we wrześniu

opublikowano: 01-10-2019, 08:48

Globalna sprzedaż obligacji spółek przekroczyła w ubiegłym miesiącu po raz pierwszy 300 mld USD, bo inwestorzy niezmiennie szukają wyższych rentowności licząc na dalsze luzowanie polityki monetarnej przez banki centralne oraz pozytywny finał rozmów USA i Chin.

Firmy na świecie wyemitowały i sprzedały we wrześniu obligacje rekordowej wartości ponad 308 mld USD. Oznacza to, że w 2019 roku wartość wyemitowanego długu może wzrosnąć najmocniej w historii i przekroczyć 2 bln USD.

Wraz z rosnącym popytem na dług rośnie także ryzyko. Liczba 82 ogłoszonych w tym roku na świecie niewypłacalności jest już taka jak w całym 2018 roku, ostrzega S&P Global Ratings.

Goldman Sachs spodziewa się jednak utrzymania „pogoni za rentownością” inwestorów, bo globalna gospodarka rośnie w tempie prawie 3 proc., brak jasności co do kierunku stóp procentowych w USA i możliwa jest przerwa w amerykańsko-chińskim konflikcie handlowym. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy