Rekordowa transakcja MCI

opublikowano: 19-06-2018, 22:00

Spółkę Dotpay/eCard fundusz sprzedał cyfrowemu liderowi płatności na rynkach nordyckich — firmie Nets.

Fundusz MCI oraz Saltus TUW podpisali we wtorek umowę sprzedaży firmy Dotpay/eCard, jednego z polskich liderów rynku e-płatności. Kupującym jest cyfrowy lider elektronicznych płatności w krajach skndynawskich — Nets. Wartość transakcji wyniosła 315 mln zł. Dla MCI. EuroVentures oznacza to zysk około 255 mln zł i stopę zwrotu na poziomie 40 proc. Tym samym kolejny raz w swojej historii Grupa MCI pobiła rekord wielkości transakcji .

DOBRE PERSPEKTYWY:  Sprzedaż Dotpay/eCardu to kolejna udana transakcja funduszu z Grupy MCI w branży fintechowej. Przed spółkami otwiera się kolejny rozdział i sądząc po perspektywach rozwoju rynku, będzie to z pewnością czas dalszego szybkiego wzrostu — mówi Łukasz Wierdak, partner inwestycyjny funduszy MCI.
Zobacz więcej

DOBRE PERSPEKTYWY: Sprzedaż Dotpay/eCardu to kolejna udana transakcja funduszu z Grupy MCI w branży fintechowej. Przed spółkami otwiera się kolejny rozdział i sądząc po perspektywach rozwoju rynku, będzie to z pewnością czas dalszego szybkiego wzrostu — mówi Łukasz Wierdak, partner inwestycyjny funduszy MCI. Fot. ARC

— Sprzedaż Dotpay/eCardu to kolejna bardzo udana transakcja w branży fintechowej funduszu z Grupy MCI. Dzięki połączeniu Dotpaya i eCardem zbudowaliśmy jednego z liderów na polskim rynku płatności, oferującego usługi w modelu omni-channel dla najbardziej wymagających procesów biznesowych. Przed spółkami otwiera się kolejny rozdział i sądząc po perspektywach rozwoju rynku, będzie to z pewnością czas dalszego szybkiego wzrostu — mówi Łukasz Wierdak, partner inwestycyjny funduszy MCI.

Ponad rok po połączeniu w lipcu 2016 r. Dotpaya i eCarda fundusz chwalił się, że wyniki spółki przekroczyły oczekiwania. Teraz spółkę czekają kolejne wyzwania pod skrzydłami nowego inwestora.

— Jako zarząd jesteśmy podekscytowani perspektywą dalszego rozwoju spółki i współpracą z nowym właścicielem. Na inwestora strategicznego MCI wybrał jednego z liderów europejskiej branży fintechowej, przed naszą firmą rysują się interesujące perspektywy na bardzo dynamicznym i szybko rosnącym rynku. Liczymy, że przyniesie to także wiele korzyści naszym partnerom — podkreśla Andrzej Budzik, prezes Dotpay/eCardu.

Kupujący, firma z 50-letnią historią, jeden z największych graczy na rynku płatności, agent rozliczeniowy i dostawca usług płatniczych w Europie (Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia i Estonia), spodziewa się wielu korzyści wynikających z włączenia polskiej spółki do swojego portfela. Dzięki transakcji rozszerzy obecność w Europie.

— Naszym celem jest kontynuacja rozwoju, zarówno organicznego, jak też dzięki konsolidacji. Akwizycja rozszerza naszą obecność w Europie, szczególnie w obszarze usług handlowych o wysokiej dynamice. Dotpay/eCard w ostatnich latach zanotował bardzo dobre wyniki, osiągając solidny wzrost obrotów, stąd nasza decyzja o zakupie — wyjaśnia Bo Nilsson, prezes firmy Nets.

Transakcja to kolejny przykład obecnego trendu na świecie — konsolidacji operatorów płatności online. Ostatnie głośne przejęcie private equity w tym obszarze to m.in. zakup Worldpaya przez Vantiva wartości 10,2 mld EUR. Zakończona sukcesem transakcja jest wynikiemkooperacji MCI z Saltus TUW. Po zakończeniu fazy inwestycyjnej funduszu, jakim była konsolidacja polskiego rynku e-płatności, i dynamicznym wzroście wyników (niemal podwojony zysk EBITDA w ciągu dwóch lat), akcjonariusze podjęli decyzję o wyjściu z inwestycji.

— Wyniki spółek i atrakcyjność rynku zdecydowały o realizacji transakcji właśnie teraz. Współpraca z MCI w ramach tej inwestycji jest przykładem znakomitej kooperacji i najlepszych praktyk rynkowych. Zbudowaliśmy jednego z polskich liderów płatności cyfrowych i wierzę, że przekazujemy Dotpay/eCarda w dobre ręce — mówi Grzegorz Buczkowski, członek zarządu Saltus TUW.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Grupa zMCI anotowała już trzy duże wyjścia z inwestycji — iZettle sprzedała do Paypala, Genomed powędrował w ręce spółki Diagnostyka, a lifebraina kupiła firma Investindustrial. Razem z Dotpay/eCardem daje to grupie około 600 mln zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu