Rekordowe ceny ropy naftowej w Londynie

opublikowano: 27-09-2004, 10:46

Cena ropy na giełdzie w Londynie wzrosła w poniedziałek przed południem do rekordowego poziomu 45,80 USD za baryłkę. To reakcja na obawy rynku o możliwy spadek zapasów surowca w USA, wywołany czasowym wstrzymaniem pracy platform w Zatoce Meksykańskiej kilka dni temu - podają brokerzy.

Platformy naftowe w tym regionie musiały ograniczyć wydobycie ropy podczas szalejącego nad częścią USA huraganu Ivan. co spowodowało już w poprzednim tygodniu spadek zapasów ropy w tym kraju o ponad 9 mln baryłek.

W środę Departament Energii USA (DoE) opublikuje swój najnowszy raport o stanie rezerw ropy i jej produktów, a analitycy i tym razem spodziewają się ich spadku.

"Rynek bardzo nerwowo reaguje na takie informacje, a to oznacza, że już w środę, po raporcie DoE ropa w USA może przekroczyć poziom 50 USD za baryłkę" - ocenia ekonomistka Societe Generale w Paryżu, Deborah White.

W piątek na zamknięciu za baryłkę lekkiej ropy WTI w dostawach na listopad płacono w Nowym Jorku 48,88 USD, najwięcej od czasu, gdy zaczęto handlować kontraktami terminowymi w 1983 r.

W ubiegłym tygodniu ropa w USA zdrożała o ponad 7 proc.

aj/ ana/ mskr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rekordowe ceny ropy naftowej w Londynie