Rekordowo długi spadek japońskiego eksportu

opublikowano: 16-12-2020, 06:04

W listopadzie japoński eksport spadł już 24. miesiąc z rzędu, informuje Reuters.

Japońskie Ministerstwo Finansów poinformowało, że eksport spadł w listopadzie o 4,2 proc. w ujęciu rocznym. Ekonomiści ankietowani przez Reutersa prognozowali wzrost o 0,5 proc. W październiku eksport spadał o 0,2 proc.

Agencja zwraca uwagę, że trwający już 24 miesiące spadek eksportu jest najdłuższy od 1979 roku, do którego sięgają porównywalne dane.

- Ryzyko, że gospodarka Japonii stanie w pierwszym kwartale, stało się większe – skomentował Takeshi Minami, główny ekonomista instytutu Norinchukin. – Wydaje się, że Japonia została w tyle z Chinami, USA i Europą jeśli chodzi o wychodzenie z kryzysu patrząc na trend eksportu i krajowy popyt – dodał.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Japoński import spadł w listopadzie o 11,1 proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano zniżki o 10,5 proc. Nadwyżka handlowa zmniejszyła się do 366,8 mld JPY (3,54 mld USD). Oczekiwano 529,8 mld JPY.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane