Rekordy na rynku magazynowym

opublikowano: 04-12-2017, 22:00

Deweloperzy chcą oddać w 2017 r. ponad 2,3 mln mkw. magazynów.

Od stycznia do końca września 2017 r. deweloperzy oddali do użytkowania 1,59 mln mkw. magazynów, z czego w trzecim kwartale 870 tys. mkw., czyli ponad 55 proc. nowej podaży od początku roku — wynika z danych Axi Immo. Całkowita podaż na koniec września przekroczyła 13 mln mkw. — Na koniec trzeciego kwartału w budowie było ponad 1,15 mln mkw. magazynów, z czego ponad 70 proc. będzie oddanych do końca 2017 r. Daje to rekordową podaż ponad 2,3 mln mkw. w jednym roku — mówi Anna Głowacz, dyrektor działu industrial w Axi Immo.

Na pierwszym miejscu w mijającym roku pod względem dynamiki wzrostu jest rynek szczeciński. Skala inwestycji w Szczecinie w 2017 r. była ogromna przede wszystkim za sprawą centrów magazynowo-dystrybucyjnych Amazona (161 tys. mkw.) i Zalando (135 tys.). Prym wiodły główne rynki. W trzecim kw. 2017 najwięcej budowało się w Polsce Centralnej (ponad 356 tys. mkw.), na Górnym Śląsku (219 tys. mkw.) i w regionie Warszawy (212 tys. mkw.).

Od stycznia do końca września najbardziej aktywnym deweloperem była firma Panattoni, która oddała do użytkowania łącznie ponad 830 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Wynik ten daje jej pozycję lidera na tym rynku z 52-procentowym udziałem. Na drugim miejscu, z 15-procentowym udziałem, znalazł się Goodman, który ukończył ponad 238 tys. mkw. magazynów. Do czołówki najaktywniejszych deweloperów należy także P3, które ukończyło 126,5 tys. mkw. powierzchni, co oznacza 8-procentowy udział w nowej podaży.

Popyt na powierzchnię

W pierwszej połowie roku popyt był największy (1,82 mln mkw.), co w podsumowaniu roku prawdopodobnie zaowocuje pobiciem ubiegłorocznego rekordu 3,09 mln mkw. wynajętej powierzchni. Wskaźnik pustostanów na koniec trzeciego kwartału wynosił 5,6 proc. Najwięcej wolnej powierzchni dostępnej od ręki odnotowano w Małopolsce (9,3 proc.) i Poznaniu (8,5 proc.). Brak wolnych magazynów najbardziej odczuwają najemcy z Centralnej Polski, gdzie wskaźnik pustostanów wynosi 1,79 proc.

— Tak w Centralnej Polsce, jak i w większości lokalizacji magazynowych widoczny jest spadek wskaźnika pustostanów ze względu na mniejszą liczbę inwestycji spekulacyjnych. Zamiast tego deweloperzy coraz częściej preferują inwestycje zabezpieczone umowami — wyjaśnia Anna Głowacz.

Optymistyczne prognozy

Według dyrektor działu industrial w Axi Immo, w ostatnich miesiącach roku zamyka się najwięcej negocjacji związanych z nowymi kontraktami i przedłużeniami. Spodziewany wzrost PKB nawet powyżej 4 proc. to dobra podstawa, aby stawiać optymistyczne prognozy dla sektora nieruchomości magazynowych.

— W budowie mamy prawie 53 tys. mkw. i umowy najmu na kolejne ponad 31 tys. W 2018 r. zakładamy intensywny rozwój w szczególności na rynkach krajowym i niemieckim — potwierdza optymizm rynku Agnieszka Góźdź, dyrektor działu leasingu w MLP Group.

W piku świątecznym

Ruch w magazynach nasila się zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wzrost w obrocie towarami skupia się wokół aglomeracji: Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Łodzi oraz Górnego Śląska. W Centralnej Polsce sporo sieci handlowych ma swoje magazyny centralne, dlatego wiele firm z dużym wyprzedzeniem poszukuje tam pracowników magazynowych do obsługi ogromnej liczby zamówień.

Według Michała Czarneckiego, szefa działu leasingu Prologis w Polsce, w tzw. piku świątecznym najistotniejsza jest przepustowość obiektu dystrybucyjnego, i to, ile towaru, jakich gabarytów, w jakim czasie może być przyjętego czy wydanego z magazynu. Na znaczeniu zyskują tzw. cross docki i rampy rozładunkowe z poziomu 0.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu