Rekrutacja za pomocą wiadomości z telefonu

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 31-05-2017, 22:00

Sieci dyskontowe, hotele oraz zakłady produkcyjne mogą znaleźć pracowników przez usługę polegającą na wysyłaniu esemesów.

Firma ShareHire, która zajmuje się outsourcingiem programów poleceń rekrutacyjnych, stworzyła nowy moduł swojej usługi, dzięki której przedsiębiorcy mogą znaleźć pracowników, wysyłając odpowiednie esemesy. To obecnie drugi — obok rozsyłania linków z ofertami pracy przez portale internetowe — najczęściej wybierany sposób pozyskiwania kandydatów do pracy.

— Projektując program poleceń rekrutacyjnych, chcemy dopasować jego funkcje do potrzeb firmy i jej otoczenia, czyli m.in. pracowników, alumnów, klientów i kontrahentów. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest prosta strona internetowa. Niekiedy jednak warto porzucić kanały online i skupić się na poleceniach przez esemes. Sprawdzają się one zwłaszcza tam, gdzie pracownicy korzystają chętniej i częściej z telefonu, niż z komputera — wyjaśnia Marcin Giełzak, wiceprezes firmy ShareHire.

Zwraca uwagę, że w ten sposób nowych pracowników mogą pozyskać m.in. sieci dyskontowe,hotele czy zakłady produkcyjne.

— Mechanizm nowego modułu jest prosty. Polecający przekazuje kandydatowi zaproszenie do udziału w rekrutacji. Może to zrobić przez bramkę esemesową, a nawet za pomocą ulotki, broszury czy specjalnej wizytówki. Niektóre firmy posługują się również ogólnodostępnymi w miejscu pracy tabletami ze specjalnie zainstalowaną aplikacją do obsługi poleceń przez esemes. Ważne jednak, aby zaproszenie było spersonalizowane — trzeba w nim zamieścić dane, które pozwolą zidentyfikować osobę jako autora rekomendacji — podkreśla Marcin Giełzak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane