Remak wchodzi na nowe rynki

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 04-04-2005, 00:00

Polska energetyka raczej nie przyniesie w tym roku dużych kontraktów. Remak kieruje się więc na Zachód.

Opolski Remak, specjalista od remontów i modernizacji urządzeń energetycznych, jest już obecny na takich rynkach, jak Niemcy, Austria, Wielka Brytania czy Estonia. Ale apetyt spółki jest większy. Finlandia, Szwecja, Holandia i Szwajcaria — to kolejne kraje, które Remak zamierza podbić w niedługim czasie.

Tam jest robota...

— W Europie Zachodniej jest szansa na bardzo dużo kontraktów — mówi Bogusław Mrzygłód, dyrektor ds. marketingu w Remaku.

Chodzi zarówno o średnie zlecenia, jak i całkiem duże, rzędu 4 mln EUR (ponad 16 mln zł). Negocjacji jest sporo, niektóre weszły w fazę finałową i niebawem można się spodziewać informacji o podpisaniu kontraktów. To sprawi, że udział eksportu w sprzedaży Remaku, który już wynosi około 80 proc., pewnie jeszcze wzrośnie.

— W Unii Europejskiej trwa modernizacyjny boom. Inwestycje dotyczą niewielkich spalarni śmieci i dużych bloków energetycznych. Blok o mocy 1000 megawatów to koszt 1 mld EUR — mówi Bogusław Mrzygłód.

Remak, realizujący rocznie około 20 kontraktów, liczy, że będzie pozyskiwał 1-4 zlecenia miesięcznie.

...a u nas krucho

A co z rynkiem krajowym? Brakuje realnych perspektyw na rozpoczęcie dużych modernizacji w polskiej energetyce.

— Powód to brak pieniędzy. Jest kilka dużych projektów, ale czekają one na zamknięcie finansowania — wyjaśnia Bogusław Mrzygłód.

Budowa Pątnowa II przez PAK wartości około 500 mln EUR, Bełchatowa II za 700 mln EUR czy przygotowanie nowego bloku w należącej do PKE Łagiszy za 400 mln EUR — to spory potencjał, tylko że na razie uśpiony.

Ale nawet bez tego Remak ma portfel zleceń zabezpieczający 80 proc. planowanej na ten rok sprzedaży. 2005 r. nie powinien więc być gorszy od bardzo dobrego poprzedniego. Wtedy spółka zwiększyła zysk o 135 proc. — do 3,56 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Remak wchodzi na nowe rynki