Rentowność amerykańskich obligacji może zejść do 2 proc.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 11-01-2023, 10:47
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jeszcze w tym roku może dojść do obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, efektem czego może być silny spadek rentowności amerykańskiego długu, twierdzi Jupiter Asset Management, na raport którego powołuje się agencja Bloomberg.

Adobe Stock

Zdaniem strategów funduszu, coraz wyraźniejsze widmo recesji może skłonić Rezerwę Federalną (Fed) do wycofania się z najbardziej agresywnego cyklu zacieśniania polityki monetarnej w USA od ponad 40 lat. Ewentualne obniżki stóp procentowych mogą w rezultacie doprowadzić do drastycznego spadku rentowności papierów skarbowych. Zyski z benchmarkowych 10-letnich Tresauries mogą zejść do nawet 2 proc.

Obawiamy się, że jeśli Fed wkrótce nie odejdzie od swojej jastrzębiej narracji i agresywnych podwyżek stawek, może wywołać głęboką recesję – twierdzi Jupiter AM, dodając, że „…jest wystarczająco dużo danych by skłonić Fed do zawieszenia podwyżek stóp”.

Obecnie rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji kształtuje się na poziomie około 3,6 proc. spadając po tym, jak odżyły nadzieję na złagodzenie polityki przez Fed.

Tymczasem jeszcze w październiku oscylowała na pułapie 4,34 proc. Po raz ostatni na poziomie 2 proc. rentowności kształtowały się w marcu 2022 r.

Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli amerykańskich władz monetarnych były niejednoznaczne akcentując różnicę poglądów w samym FOMC (organ Fed odpowiedzialny za politykę stóp procentowych). Część z oficjeli jest zdania, że należałoby nawet podnieść docelowy poziom stóp z do niedawna oczekiwanych 4,25-4,5 do powyżej 5 proc. i utrzymania ich na tym pułapie przed pewien czas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane