Rentowność idzie w górę

Kamil Zatoński
12-08-2004, 00:00

Optymistyczny wydźwięk komentarza przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego (Fed) po wtorkowej decyzji o podwyżce stóp procentowych w USA przeło- żył się na przecenę obligacji na rynkach zagranicznych. Nie była ona jednak zbyt gwałtowna. Mimo to na otwarciu rynku, krajowe papiery dłużne zanotowały spadki cen.

Dodatkowo nastroje inwestorów pogorszyła wypowiedź Krzysztofa Rybińskiego, wiceprezesa NBP, który stwierdził, że inflacja w Polsce powinna być zbijana szybciej niż w krajach o długiej historii niskiej inflacji. Dodał, że kolejne podwyżki stóp przez Radę Polityki Pieniężnej powinny następować szybko. Najbardziej ucierpiały na tym papiery o krótkim terminie wykupu, których rentowność skoczyła o 6 pkt bazowych. O godzinie 16.10 dochodowość dwuletnich papierów wynosiła 7,76 proc., pięcioletnich — 7,72 proc., a 10-letnich — 7,42 proc.

Resort finansów sprzedał wczoraj obligacje trzy- i siedmioletnie o wartości 1,3 mld zł. Popyt wyniósł 2,1 mld zł. Idąc za ciosem szybko zorganizowano także aukcję uzupełniającą, na której upłynniono trzyletnie papiery za 170 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rentowność idzie w górę