Rentowność jak w kasynie

KMK
opublikowano: 13-09-2011, 00:00

Greckie obligacje parzą

Rentowność greckich obligacji wystrzeliła wczoraj w górę. Dochodowość rocznych papierów przekroczyła 112 proc.

— Oznacza to, że po roku za zainwestowane w obligacje równowartość 100 zł otrzymalibyśmy ponad 112 zł, jeżeli oczywiście Grecja byłaby wypłacalna — wyjaśnia Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao.

Eksperci tłumaczą taki skok ogromnymi problemami z płynnością Grecji. Inwestorzy o dużej skłonności do ryzyka mogliby być jednak zainteresowani nabyciem papierów wartościowych o tak dużej stopie zwrotu. Ryzykantom zostaje jednak tylko rynek pierwotny, czyli zakup od dotychczasowych obligatariuszy.

— To nie jest tak, że grecki rząd wypuścił obligacje o rentowności przekraczającej 100 proc. Ten kraj już od dawna nie emituje bezpośrednio papierów wartościowych. Wysoka stopa zwrotu jest wypadkową nastrojów na rynku. Inwestorzy stracili już zaufanie do Grecji na tyle, że wyceniają obligacje bardzo nisko, przez ogromne ryzyko związane z tymi papierami wartościowymi — dodaje Marcin Mrowiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu