Rentowność obligacji Niemiec wciąż ujemna

opublikowano: 25-03-2019, 10:49

Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec jest bliska najniższej wartości od ponad dwóch lat, co tłumaczone jest obawami recesji globalnej gospodarki, pisze Reuters.

W piątek rentowność obligacji 10-letnich Niemiec spadła najmocniej od początku stycznia. W poniedziałek odrabia straty, ale wciąż jest poniżej zera. Obecnie wynosi minus 0,01 proc. W piątek spadała do minus 0,3 proc. W marcu spadła już o 20 pkt. bazowych.

Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec od października 2016 r.

W piątek rynek wystraszyła wiadomość o pierwszym od 2007 roku odwróceniu krzywej rentowności obligacji USA, rentowność „dziesięciolatek” spadła poniżej rentowności papierów trzymiesięcznych.

- Jest silny sygnał recesyjny na krzywej rentowności USA i to jest ważne – powiedział Reutersowi Jan von Gerich, analityk Nordei. – Byłoby niebezpieczne mówić, że ruch rentowności obligacji jest skończony, dynamika jest całkiem silna i nie łapałbym spadającego noża – dodał.

Obligacje innych państw drożeją w poniedziałek. W przypadku „dziesięciolatek” Japonii rentowność spadła do minus 9,2 pkt. bazowego i jest najsłabsza od września 2016 r. Rentowność obligacji 10-letnich Australii była najniższa w historii i wynosiła 1,754 proc.

- Uważamy, że rynek uwzględnia w cenach nadmiernie negatywną perspektywę, ale rynki potrzebują potwierdzenia zanim odwrócą kierunek  - napisali analitycy ING.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane