Resort finansów blokuje

Andrzej Malinowski
opublikowano: 24-10-2006, 00:00

n Premier Jarosław Kaczyński przyznał, że z nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest problem. Ministerstwo Finansów blokuje wejście w życie przepisów o tzw. jednym okienku, ponieważ obawia się, że urzędy nie są przygotowane do przejęcia obowiązku rejestracji przedsiębiorców.

n Sytuacja przypomina tę sprzed dwóch lat, kiedy to ważyły się losy wejścia w życie przepisów o wydawaniu wiążących interpretacji prawa podatkowego. Wówczas również Ministerstwo Finansów blokowało i próbowało odwlec w czasie obowiązek wydawania takich interpretacji przez urzędy skarbowe. Argumenty były podobne — że urzędy nie są przygotowane. Na szczęście dwa lata temu zwyciężyła logika gospodarcza i argumenty przedsiębiorców.

n Resort finansów już po raz drugi staje na przeszkodzie przyjęcia przepisów korzystnych dla przedsiębiorców. Jest to sytuacja wyjątkowo niepokojąca, ponieważ tylko do końca roku obowiązują stare zasady rejestracji firm. Jeśli do tego czasu Sejm nie przyjmie nowelizacji, grozi nam chaos. Nie będzie wiadomo, gdzie i jak rejestrować firmę.

n Przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej został pozytywnie oceniony przez przedsiębiorców. Również przepisy o przeniesieniu tzw. jednego okienka do urzędów skarbowych spotkały się z akceptacją. Teraz wejście w życie tak potrzebnych przepisów blokuje spór w rządzie. A przecież to rząd powinien być sojusznikiem tych, którzy na każde 5 nowych miejsc pracy tworzą cztery i dzięki którym gospodarka wciąż się rozwija.

Andrzej Malinowski,

prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Malinowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu