Resort finansów chce obniżyć koszty pracy

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 11-02-2006, 13:28

Minister finansów i wicepremier Zyta Gilowska planuje obniżenie kosztów pracy. Podczas konferencji na temat finansów państwa podkreśliła, że jednym z elementów będzie obniżenie składki rentowej.

Minister finansów i wicepremier Zyta Gilowska planuje obniżenie kosztów pracy. Podczas konferencji na temat finansów państwa podkreśliła, że jednym z elementów będzie obniżenie składki rentowej.

Według wicepremier koszty pracy są wciąż zbyt wysokie, należy więc obniżyć składkę rentową o 3 punkty procentowe - z 13 proc. podstawy wymiaru obecnie do 10 proc. Obniżka powinna dotyczyć wszystkich pracowników. Szefowa resortu finansów powiedziała, że będzie przekonywać rząd do tych zmian.

- Nie da się ukryć, że oznacza to wzrost deficytu publicznego segmentu systemu ubezpieczeń społecznych o 6,5 mld zł. Te środki ministerstwo finansów musi wygospodarować. Nie jest to łatwe i zastanawiamy się jak to zrobić - dodała.

A stan państwowych finansów nie jest najlepszy. Zyta Gilowska poinformowała, że od grudnia 2001 r. do grudnia 2005 nastąpił przyrost długu publicznego o ponad 160 mld zł.

- To jest tendencja niesłychanie niepokojąca. Musimy zrobić absolutnie wszystko, by zahamować tempo przyrostu państwowego długu publicznego. Drugą tendencją, równie niepokojącą, jest rosnący deficyt publicznej części sektora ubezpieczeń społecznych. Ten sektor jest deficytowy w sposób trały i strukturalny - powiedziała.Dopłaty różnego rodzaju, przekazywane przez budżet państwa, a także powstające w wyniku zadłużenia w bankach komercyjnych w 2006 roku, wyniosą ponad 57 mld zł - dodała wicepremier.

Resort finansów zamierza uporządkować kwestie wiążących interpretacji podatkowych.- Wiążące interpretacje prawa podatkowego będzie od przyszłego roku wydawał wyłącznie minister finansów - poinformowała minister Gilowska. Kompetencje do tego stracą tym samym urzędy skarbowe.Szefowa resortu finansów podkreśliła podczas konferencji prasowej, że zmiana ta ma doprowadzić do ujednolicenia prawa podatkowego i spowodować, by było ono jednakowo interpretowane. Minister Gilowska zaznaczyła jednocześnie, że wszelkie zmiany w ordynacji będą jednak zmierzać w tym kierunku, by interpretacje nie były potrzebne.

Resort finansów chce likwidacji kas fiskalnych dla drobnych przedsiębiorców świadczących usługi osobom fizycznym. Ministerstwo proponuje też, by deklaracje podatkowe można było sporządzać co kwartał, a nie jak teraz - co miesiąc.DA, (PAP, IAR)

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Resort finansów chce obniżyć koszty pracy