Resort finansów nauczy się hazardu od przedsiębiorców

opublikowano: 03-09-2014, 00:00

Ministerstwo prosi branżę o pomoc w zorganizowaniu loterii paragonowej.

Tydzień temu w Sejmie Mateusz Szczurek, minister finansów, potwierdził, że jego resort zamierza w przyszłym roku ruszyć z tzw. loterią paragonową. Samodzielnie jednak nie jest w stanie z tym niełatwym zadaniem sobie poradzić. Do współpracy zaprosił firmy, które mają doświadczenie w organizowaniu gier losowych (w rozumieniu ustawy o grach hazardowych) o zasięgu ogólnokrajowym. Pierwszym etapem ma być tzw. dialog techniczny z oferentami (nieodpłatny).

Ministerstwo Finansów (MF) chce do tego dialogu dopuścićmaksymalnie pięć firm. W trakcie rozmów z przedsiębiorcami z branży hazardowej fiskus chciałby zdobyć wiedzę na temat organizacji gier. Dzięki temu przygotuje opis zamówienia do przetargu, który wyłoni wykonawcę loterii i dostawców nagród.

Ministerstwo chce dowiedzieć się od profesjonalistów m.in., jak zorganizować punkty zgłoszeń paragonów fiskalnych, jak mają one wyglądać i funkcjonować, jakie dane pobierać od uczestników loterii, jak prowadzić kampanie informacyjne i reklamowe, jak organizować losowanie nagród i ich wręczanie. Celem loterii jest nakłonienie jak największej liczby osób do odbierania paragonów fiskalnych w kasach przy zakupie towarów i usług.

Dzięki temu ma zmniejszyćsię szara strefa w obrocie i mają wzrosnąć wpływy budżetowe z VAT. W kwietniu 2014 r. MF podało, że od 2015 r. wśród uczestników loterii co miesiąc losowany będzie rodzinny samochód osobowy, a dwa razy w miesiącu — inne atrakcyjne nagrody. Miesięczna pula nagród ma wynieść 100 tys. zł. Resort finansów liczy na sukces akcji, powołując się na przykłady innych krajów.

Paragonowa loteria okazała się strzałem w dziesiątkę np. w Portugalii, w której od stycznia liczba wydanych paragonów fiskalnych wzrosła o 46 proc. W cotygodniowych losowaniach wysokiej klasy samochodów bierze udział ponad 200 mln kuponów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane