Resort skarbu górą w sporze

Paweł Janas
02-06-2005, 00:00

Sąd okręgowy uznał, że Jacek Bartkiewicz został prawidłowo wybrany na szefa rady Orlenu. Przedstawiciele Jana Kulczyka będą apelować.

Wczoraj na wokandzie warszawskiego sądu okręgowego kolejny raz stanęła sprawa o uznanie za nieważny wybór Jacka Bartkiewicza do składu rady nadzorczej PKN Orlen i na stanowisko jej przewodniczącego. W sporze Jana Kulczyka z Ministerstwem Skarbu Państwa o wpływy w PKN Orlen sąd uznał racje przedstawicieli rządu.

— Oddalam powództwo — stwierdził sędzia Andrzej Kubica.

Zdaniem sądu, wybór Jacka Bartkiewicza był zgodny z prawem. Wyrok nie jest prawomocny, a strony mogą się od niego odwołać.

Z uzasadnieniem wyroku nie zgodziła się wnosząca pozew spółka Bengodi Finance — podmiot zależny od Kulczyk Holding. Obie firmy są mniejszościowymi akcjonariuszami Orlenu.

— Mój klient wniósł pozew, gdyż uznał, że wybór przewodniczącego rady nadzorczej Orlenu odbył się z naruszeniem ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności przez osoby pełniące funkcje publiczne. Sąd odrzucił naszą argumentację. Bengodi Finance podjął więc decyzję o wniesieniu apelacji — mówi mecenas Wojciech Popiołek, reprezentujący Bengodi Finance.

Konflikt trwa od ubiegłego roku. Wtedy to rozgorzała walka między firmami powiązanymi z Janem Kulczykiem a skarbem państwa o wpływy w Orlenie. Podczas walnego spółki 5 sierpnia z inicjatywy MSP wymieniono niemal cały skład rady nadzorczej. Stanowisko szefa rady stracił Jan Waga, prezes Kulczyk Holding. Na jego miejsce powołano Jacka Bartkiewicza, prezesa państwowego podówczas Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ). Wybór został kilka dni później zaskarżony przez Bengodi Finance. Zdaniem pozywającego, osoby zasiadające w zarządach spółek skarbu państwa nie mogą być powoływane w skład rady nadzorczej spółki handlowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Resort skarbu górą w sporze