Czytasz dzięki

Restauratorzy mają pięć próśb do rządu

opublikowano: 18-03-2020, 12:20

Branża gastronomiczna liczy m.in., na zawieszenie składek ZUS, pomoc w negocjacji czynszów oraz kredyty obrotowe, jakie dostają rolnicy w czasie klęsk.

Gastronomia znalazła się na pierwszej linii ognia w walce z koronawirusem i jako pierwsza padła ofiarą pandemii. Decyzja o zamknięciu lokali gastronomicznych nastąpiła w momencie nader niekorzystnym dla branży. Zimowe miesiące, styczeń, luty, to czas zastoju w związku z mniejszym ruchem, gdyż klienci wyjeżdżają na ferie i generalnie rzadziej zaglądają do restauracji i barów niż kiedy jest cieplej i zaczynają działać ogródki.

Puste restauracje
Zobacz więcej

Puste restauracje fot. Forum

Branża jest niskomarżowa i często utrzymuje się z bieżących obrotów, a decyzja rządu o zawieszeniu jej działalności została ogłoszona przed weekendem, kiedy ruch jest największy, i restauratorzy zdążyli już zrobić zakupy.  

Sytuacja wielu lokali jest bardzo trudna. Gdy w grę wchodzą pieniądze, solidarność w nieszczęściu czasem zawodzi.

- Wysłałyśmy mejla do właściciela nieruchomości, pytając o możliwość negocjacji czynszu. Odpowiedzią było... pytanie, czy list ma być traktowany jako wypowiedzenie umowy – mówią właścicielki małej restauracji.

Inny restaurator, który wynajmuje lokal w budynku zarządzanym przez zagraniczny fundusz, opowiada, że gdy zapytał o możliwość zawieszenia czynszu, został odesłany do umowy.

W związku z trudną sytuacją 90 warszawskich restauratorów, zatrudniających ponad 2,5 tys. osób, wysłało do resortu rozwoju listę postulatów. Oczekiwania nie są wygórowane, dotyczą wsparcia w krytycznym momencie, by restauracje zachowały płynność o mogły wrócić na rynek, kiedy kryzys minie.

Kluczowe jest utrzymanie personelu, który trzeba obecnie wysłać do domu, opłacenie dostawców i pokrycie kosztów stałych.

Postulaty restauratorów

1. Zwolnienie z ZUS w okresie przestoju

Chodzi o anulowanie składek, nie ich odroczenie, bo kumulacja w przyszłości by ich zabiła.

2. Zwolnienie z czynszu restauracji działających w lokalach należących do samorządów, państwa i jego instytucji oraz wsparcie w zakresie regulacji czynszów w prywatnych lokalach lub zamrożenie płatności

Szczególnie ważna jest kwestia prywatnych najemców, gdyż odsetek lokali samorządowych i państwowych jest niewielki.

3. Nieoprocentowany kredyt obrotowy z odroczoną (o 6-12 miesięcy od zakończenia epidemii) datą rozpoczęcia spłat

Chodzi o kwotę wynoszącą nie więcej niż miesięczne obroty brutto lokalu (średnie z ostatnich 12 miesięcy). To rozwiązanie podobne do kredytów udzielanych rolnikom w okresie klęsk żywiołowych, np. suszy.

4. Trzymiesięczne przesunięcie rozliczenia podatków

Restauracje chcą uniknąć płacenia daniny za miesiące na plusie, gdy przed nimi są miesiące strat.

5. Ulgi w opłatach niezbędnych do prowadzenia działalności

Apel dotyczy zawieszenia, odroczenia lub rozłożenia na raty opłaty za zezwolenia na sprzedaż alkoholu (kumulacja nastąpi w maju), obniżenia kosztów opłaty za ogródki itp.
b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy