Robben: wyspa czystej energii

opublikowano: 26-10-2017, 22:00
aktualizacja: 26-10-2017, 23:39

Mikrosieć i technologia bezprzewodowa ABB zasilą energią słoneczną obszar wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ze względu na położenie i ukształtowanie wyspa Robben w RPA przez wieki była miejscem odosobnienia. W tutejszym więzieniu, pełniącym obecnie rolę muzeum, 18 lat spędził Nelson Mandela, przywódca ruchu przeciw apartheidowi. Na Robben mieszka stu przewodników i pracowników muzeum. Codziennie odwiedza ją 2 tys. turystów.

Aby zapewnić niezawodne i ekologiczne zasilanie, południowoafrykański departament turystyki zdecydował o instalacji mikrosieci, opartej na technologiach ABB, wykorzystującej energię słoneczną. Ta mała sieć elektroenergetyczna pozwoli ograniczyć stosowanie paliwożernych i zanieczyszczających powietrze agregatów prądotwórczych z silnikiem Diesla. Dotychczas było to jedyne źródło zasilania na wyspie. ABB, która zainstalowała już ponad 30 mikrosieci w różnych miejscowościach, uważa, że ta technologia doskonale się sprawdza na wyspach i w miejscach oddalonych od cywilizacji.

— Dla mieszkańców Robben stworzenie ekologicznej i wydajnej mikrosieci to kolejna rzecz, która może inspirować i dawać nadzieję — mówi Vusumzi Mcongo, aresztowany w wieku 24 lat i przetrzymywany przez lata na wyspie jako więzień polityczny.

Dziś ma 63 lata i jest jednym z przewodników po więzieniu. Działanie mikrosieci zależy od rozwiązań cyfrowych, które umożliwiają jej osiągnięcieoptymalnej wydajności. Pozwalają też na monitorowanie i obsługę systemu z Kapsztadu, który od wyspy dzieli 9-kilometrowy pas niespokojnych wód. Nie ma konieczności utrzymywania pracowników obsługi na wyspie. Ma to duże znaczenie ze względu na szybko zmieniającą się pogodę, przez którą transport na wyspę i z powrotem bywa niemożliwy.

Ogólne zapotrzebowanie na energię elektryczną Robben, na której znajdują się również m.in. port i latarnia, odpowiada zapotrzebowaniu 130 gospodarstw domowych. Przed instalacją mikrosieci wyspa była zależna od zasilania z agregatu z silnikiem wysokoprężnym, który spalał co roku około 600 tys. litrów paliwa. To wiązało się z kosztami i zanieczyszczaniem środowiska.

Dzięki temu, że wyspa będzie zasilana energią słoneczną przez co najmniej 9 miesięcy w roku, a agregat będzie wykorzystywany wyłącznie jako zapasowe źródło zasilania, mikrosieć zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 75 proc. i zredukuje koszty paliwa. Panele fotowoltaiczne znajdują się w południowo-wschodniej części wyspy. Ich powierzchnia równa jest boisku do piłki nożnej, a moc szczytowa wynosi 667 kW. Zastosowanie odpowiednich akumulatorów sprawia, że energia elektryczna dostarczana jest przez około siedem godzin od zachodu słońca. Dzięki sieci bezprzewodowej nie potrzeba instalacji kablowych, co uchroniło środowisko. Wyspa Robben została włączona do programu dziedzictwa naturalnego RPA. Jest siedliskiem ponad 20 tys. pingwinów afrykańskich oraz gazeli południowoafrykańskich, narodowej maskotki RPA. Jest również ostoją ptactwa.

OSTOJA: Wyspa Robben została włączona do programu dziedzictwa naturalnego RPA. Instalacja mikrosieci wykorzystującej energię słoneczną chroni środowisko. [FOT. ARCHIWUM ABB]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane