Robot uczy przez zabawę

opublikowano: 05-06-2016, 22:00

Wynalazek polskich studentów ma przyczynić się do informatycznej rewolucji w edukacji.

Czy robot może zastąpić nauczyciela programowania? W przypadku dzieci — na pewno. Z takiego założenia wyszli czterej studenci Politechniki Białostockiej: Marcin Joka, Michał Grześ, Krzysztof Dziemiańczuk i Michał Bogucki, którzy stworzyli Photona. Robot nauczy najmłodszych kodowania i logicznego myślenia.

WIĘCEJ NIŻ ZABAWKA:
WIĘCEJ NIŻ ZABAWKA:
Photon jest naszpikowany elektroniką, dzięki czemu rozpoznaje otoczenie i komendy dziecka. Posiada m.in. czujnik koloru, dzięki któremu rozpoznaje kolor płaszczyzny, po jakiej się porusza; czujnik zliczający przebytą odległość; czujnik światła umożliwiający określenie pory dnia, a nawet czujnik mowy, który pozwoli robotowi wyrazić swoje emocje i nastrój w jego własnym języku.
ARC

— Photon nie jest zwykłą zabawką czy interaktywnym robotem sprzężonym z aplikacją mobilną. Stoi za nim cała historia, którą dzieci będą odkrywały po drodze, odblokowując kolejne możliwości robota. Photon pojawia się na naszej planecie w wyniku wypadku kosmicznego statku, którego części zostały rozsiane po ziemi.

Zadaniem dziecka będzie pomoc robotowi te części odnaleźć i złożyć w całość, wypełniając po drodze zadania o zróżnicowanym stopniu trudności. Po każdym zadaniu dziecko otrzymuje określoną liczbę punktów, które można wykorzystać na ulepszenie robota, np. odblokowanie nowych funkcji jego sensorów lub sposobów interakcji z użytkownikiem, a także na jego dowolne spersonalizowanie, w zależności od potrzeb dziecka.

To wszystko sprawia, że nigdzie na świecie nie będzie dwóch jednakowych robotów. Każdy będzie na swój sposób wyjątkowy — tłumaczy Marcin Joka, jeden z twórców Photona. Robot powstał z myślą o dzieciach od 6. do 12. roku życia, które będą chciały opanować tajniki programowania, w myśl idei „infotainment” — ma uczyć, bawiąc.

To co wyróżnia go spośród innych zabawek dostępnych na rynku, to właśnie zdolność ciągłego rozwoju i uczenia się dzięki interakcji z dzieckiem. Ponadto Photon posiada szereg czujek i 10 programowalnych sensorów, które pozwalają mu rozpoznawać otoczenie i odbierać komendy.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— W zależności od wybranej konfiguracji ceny naszego robota będą się nieznacznie różnić. Wersja „early bird” dostępna będzie od 149 USD dla stu pierwszych osób, a wersja zwykła — 199 USD.

Osiągnięcie zdolności produkcyjnej prognozujemy na grudzień tego roku. Do tego czasu poznamy już reakcję rynku i powinniśmy zebrać pierwsze zamówienia oraz dysponować twardymi danymi sprzedażowymi. Jeśli nasz projekt — w co wierzymy — spotka się z pozytywnym przyjęciem, rozpoczniemy produkcję kolejnych sztuk. Chcemy również podarować Photona rozmaitym instytucjomzwiązanym z dziećmi: od sierocińców po szpitalne oddziały onkologii — mówi student Marcin Joka, jeden z pomysłodawców i konstruktorów Photona.

Photon jest ubiegłorocznym zwycięzcą krajowych finałów Microsoft Imagine Cup, a 31 maja wystartował z kampanią na amerykańskiej platformie crowdfundingowej Kickstarter. Plan minimum to zebranie 35 tys. USD, jednak twórcy robota liczą na więcej.

— Projekt Photon to doskonały przykład, że Microsoft Imagine Cup to rzeczywista trampolina do własnego biznesu. Udział w konkursie to szansa na zweryfikowanie swoich pomysłów i skonfrontowanie ich przed eksperckim jury oraz zdobycie finansowania. Od samego początku kibicowałem zespołowi z Białegostoku, a teraz trzymam kciuki za wielki sukces firmy na Kickstarterze. Nie mogę się doczekać, kiedy kupię Photona swoim dzieciom — komentuje Rafał Albin, dyrektor działu nowych technologii w polskim oddziale Microsoftu.

Wynalazek studentów z Białegostoku jest jednym z przykładów współpracy pomiędzy Microsoftem, akceleratorem DotConnect oraz funduszem Meta Zernike Ventures. Dzięki tej kolaboracji powstają innowacyjne wynalazki, które wypełniają rynkową niszę i stają się wizytówką polskiej branży IT za granicą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane