Robyg powinien pomyśleć o dyskoncie

Kamil Zatoński
opublikowano: 13-10-2010, 00:00

Giełdowa branża deweloperów mieszkaniowych może się wkrótce powiększyć o Robyg, spółkę znaną z budowy osiedli w warszawskim Miasteczku Wilanów. Z emisji 39 mln akcji firma chciałaby 93,6 mln zł. Do 75 mln zł wyda na zakup działek w Warszawie, a do 15 mln zł na finansowanie inwestycji w Gdańsku.

Cenę maksymalną ustalono na 2,4 zł, co daje kapitalizację 618 mln zł. Jeśli spojrzeć na wskaźnik cena do wartości księgowej, to akcje Robyga z C/WK równym 1,5 są raczej drogie w porównaniu z konkurentami. Ich wyceny są zróżnicowane: od wskaźników niższych od 1 (LC Corp, Polnord, Gant) po równe (Dom Development) lub zdecydowanie przekraczające 1,5 (JWC). Mediana to 1,1. Trudno znaleźć uzasadnienie, by nowicjusz mógł uzyskać wycenę na poziomie ulubieńca branży — Domu Development. Na dodatek akcje deweloperów nie cieszą się ostatnio wzięciem, a spółka będzie mieć dość dużą konkurencję na rynku pierwotnym. W jednym czasie zbiegły się oferty publiczne GPW (nawet 1,3 mld zł), Agrotonu (170 mln zł) i Fortuny (82 mln EUR).

Robyg od kilku lat działa na rynku warszawskim. Zrealizował tu już kilka projektów (m.in. w Miasteczku Wilanów) i jest dobrze rozpoznawalny, co zwiększa wiarygodność w oczach klientów i banków. Firma rozpoczyna też inwestycje w Gdańsku i myśli o wejściu na rynek wrocławski. Dywersyfikacja geograficzna na razie jest więc skromna, ale — po pierwsze — giełdowi rywale z segmentu mieszkaniowego też nie mogą się tym pochwalić, a — po drugie — tak naprawdę na rynku polskim nie ma to większego znaczenia. We wszystkich dużych miastach i ich okolicy istnieje bowiem duży popyt na mieszkania. Większe znaczenie miałaby dywersyfikacja segmentowa (rozszerzenie portfela o np. nieruchomości komercyjne), ale Robyg nie ma tego w planach. Spółka ma za to ramię wykonawcze, co — jak przekonuje zarząd — wpływa na znaczące obniżenie kosztów budowy. Analitycy DI BRE Banku, oferującego akcje Robyga, szacują, że dzięki posiadaniu własnego generalnego wykonawcy marża operacyjna dewelopera może być wyższa nawet o 3 pkt proc. Do tej pory atutem spółki była też stosunkowo wysoka na tle rywali efektywność sprzedaży, tj. relacja liczby sprzedanych lokali do wielkości oferowanej puli. Mogło to być konsekwencją dobrej oferty (co niekoniecznie musi być powtarzalne), wydatków marketingowych czy elastycznego podejścia do negocjacji cenowych z klientem.

Na gruntach, które w tej chwili ma spółka, można wybudować 5,7 tys. mieszkań. Firma jest w trakcie budowy jednego z etapów osiedla na Wilanowie, a także pierwszych etapów na dwóch osiedlach w Gdańsku. W najbliższych planach jest realizacja projektu Marina Tower (49 tys. mkw. PUM) i cztery etapy projektu w Wilanowie.

Działalność firmy finansowana jest ze środków własnych oraz kredytów (około 60 proc. zadłużenia, które na koniec czerwca wynosiło 370 mln zł) oraz pożyczek od znacznych akcjonariuszy. Długi wobec tych ostatnich zostały w pierwszym półroczu mocno zmniejszone: z 320 do 149 mln zł, dzięki zamianie części pożyczek na kapitały mniejszości oraz konwersji 40 mln zł długu na akcje po jednostkowej cenie emisyjnej 2 zł (cena maksymalna w IPO to — przypomnijmy — 2,40 zł). Zabiegi te istotnie poprawiły wskaźniki zadłużenia, które jeszcze na początku roku spółka miałaby najwyższe w giełdowej branży. Teraz wskaźnik zadłużenia ogólnego spadł jednak z 72 do 51 proc., a więc poziomu średniego dla giełdowej branży. W pierwszym półroczu Robyg miał 141 mln zł przychodów i 19,4 mln zł zysku netto. W tym okresie firma sprzedała 287 mieszkań, w lipcu i sierpniu 73. Plan na cały rok to sprzedaż 600 mieszkań. W przyszłym roku ma to być około 1 tys.

14 X

W czwartek rusza book building w ofercie publicznej dewelopera. Zapisy dla drobnych inwestorów rozpoczną się w poniedziałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Robyg powinien pomyśleć o dyskoncie