Czytasz dzięki

Rodzaje zleceń na rynku forex

TMS
opublikowano: 08-04-2011, 10:43

Zawieranie transakcji na rynku walutowym może się odbywać poprzez różnego typu zlecenia. Poniżej znajduje się charakterystyka najczęściej używanych typów zleceń.

Limit Order
Zlecenie typu limit jest składane w celu wejścia lub wyjścia z rynku po cenie określonej w zleceniu lub korzystniejszej od niej. Dodatkowo, zlecenie typu limit pozwala inwestorowi zdecydować jak długo zlecenie to ma obowiązywać.


Stop if Bid
Zlecenie typu Stop if Bid jest używane w celu kupna lub sprzedaży waluty pod warunkiem, że cena kupna na rynku (Bid) spotka lub przekroczy wskazaną w zleceniu cenę. Zazwyczaj, zlecenia tego typu są stosowane do kupna waluty w sytuacji gdy chcemy być pewni że ceny rynkowe osiągnęły pewne poziomy.


Stop if Offer
Zlecenie typu Stop if Offer jest używane w celu kupna lub sprzedaży waluty pod warunkiem że cena sprzedaży na rynku spotka lub przekroczy cenę wskazaną na zleceniu. Zazwyczaj, zlecenia typu Stop if Offer są używane w celu sprzedaży waluty w sytuacji gdy chcemy być pewni że ceny rynkowe osiągnęły pewne poziomy. Odpowiednie powiązanie zleceń pozwala inwestorowi aktywnie uczestniczyć w zmieniającym się rynku i korzystać z nadarzających się okazji.


One Cancels Other (OCO)
Jest to najczęściej stosowane zlecenie powiązane. Powiązanie w ten sposób dwóch zleceń powoduje, że wykonanie jednego z nich skutkuje automatycznym anulowaniem drugiego. Najczęściej obserwowanym przykładem zlecenia OCO jest powiązanie zlecenia typu limit i stop gdy mamy już otwartą pozycję. Celem takiej strategii jest ochrona kapitału w przypadku niekorzystnych zmian kursu (zrealizowane zostanie zlecenie stop) jak również realizacja zysku w przypadku gdy rynek będzie zmieniał się zgodnie z oczekiwaniami inwestora (zlecenie limit).


If Done (ID)
W przypadku powiązania zleceń warunkiem If Done, realizacja zlecenia zależnego następuje dopiero po wcześniejszej jego aktywacji (zlecenie to jest składane jako nieaktywne). Aktywacja zlecenia następuje w momencie realizacji powiązanego z nim zlecenia głównego. Przykładowo, możemy złożyć zlecenie kupna EURUSD po cenie 1.2500 (zależne) i powiązać je ze zleceniem sprzedaży typu Stop if Bid po cenie 1.2400. W tej sytuacji kupno EURUSD może nastąpić tylko po wcześniejszej sprzedaży tego instrumentu, dzięki czemu uzyskujemy strategię automatycznej realizacji zysku z krótkiej pozycji w EURUSD.


Stop kroczący (ang. Trailing Stop)
Stop kroczący to rodzaj zlecenia stop-loss, którego cena realizacji zmienia się wraz ze zmianami ceny rynkowej. Jeśli cena rynkowa wzrasta (w przypadku długich pozycji) cena zlecenia stop podąża za ceną rynkową zgodnie z ustaloną przez inwestora proporcją. Jeśli natomiast cena rynkowa spada, cena zlecenia stop pozostaje w miejscu i ogranicza w ten sposób stratę. Ten rodzaj zlecenia pomaga inwestorowi ograniczyć wielkość potencjalnej straty bez ograniczania wielkości możliwego do osiągnięcia zysku. Dzięki zleceniu typu stop kroczący można to osiągnąć bez potrzeby ciągłego monitorowania otwartych pozycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane