Rok dyrektora finansowego

KPMG
opublikowano: 24-01-2011, 00:00

Uczestnicy I Kongresu Podatkowo-Rachunkowego KPMG, który odbył się 20 stycznia w Warszawie, mieli okazję przekonać się, że zmiany w podatkach i rachunkowości są tylko przyczynkiem do gruntownej weryfikacji finansów i księgowości każdego przedsiębiorstwa.

Gruntowne przeoranie przepisów o podatkach i rachunkowości

Uczestnicy I Kongresu Podatkowo-Rachunkowego KPMG, który odbył się 20 stycznia w Warszawie, mieli okazję przekonać się, że zmiany w podatkach i rachunkowości są tylko przyczynkiem do gruntownej weryfikacji finansów i księgowości każdego przedsiębiorstwa.

Odpowiedzialność spoczywająca na barkach dyrektora finansowego rośnie w tempie geometrycznym do liczby uchwalanych zmian w przepisach. Ale czy naprawdę CFO musi być omnibusem znającym się na wszystkim?

— CFO musi być przede wszystkim menedżerem umiejącym dostarczać środki do właściwego rozwoju przedsiębiorstwa, zarządzać swoim zespołem i korzystać z pomocy doświadczonego doradcy. Obecnie dyrektor finansowy to nie jest już osoba, która odpowiada za deklaracje podatkowe czy księgowość. To strateg wspierający prezesa w kwestiach finansowych. Oczekuje się od niego, że będzie potrafił pozyskać finansowanie na przejęcia i nowe projekty inwestycyjne, obniżyć koszt kapitału i przeprowadzić optymalizację podatkową, utrzymując stabilną politykę dywidendową, a także prowadząc przejrzystą politykę informacyjną — zauważa Tomasz Wiśniewski, CBV, FCCA, partner kierujący zespołem wycen w firmie doradczej KPMG.

Trudny początek roku

Stojące przed dyrektorem finansowym zadania kumulują się szczególnie na początku każdego roku obrotowego, stwarzając przy okazji przygotowywania sprawozdania finansowego wiele problemów organizacyjnych, począwszy od zbierania danych, przez przyjęte standardy rachunkowości, na współpracy z zewnętrznym audytorem kończąc.

— Tam, gdzie gromadzenie i przetwarzania informacji odbywa się efektywnie przez całe dwanaście miesięcy, proces przygotowywania sprawozdania finansowego przebiega zazwyczaj sprawnie, terminowo oraz bez większych i nieprzewidzianych przeszkód. W wielu przedsiębiorstwach, niestety, wciąż nie ma jednolitego systemu sprawozdawczości finansowej, w efekcie bardzo często służby księgowe dopiero od audytora dowiadują się o nowych wymaganiach stawianych przez standardy księgowe i niezbędnych zmianach, które muszą zostać wprowadzone do sprawozdania finansowego — ocenia Zbigniew Libera, biegły rewident, FCCA, CIA, partner w dziale audytu w firmie doradczej KPMG.

Zmiany w międzynarodowych standardach rachunkowości (MSR) i międzynarodowych standardach sprawozdawczości finansowej (MSSF) nie ułatwiają pracy nad sprawozdaniem finansowym. Dla przykładu — od 2011 r. w ramach "Poprawek do MSSF", w MSR 17 "Leasing" zostały usunięte konkretne wskazówki, które pozwalały klasyfikować umowy leasingu gruntów jako leasing operacyjny, o ile tytuł własności gruntu nie był przenoszony na leasingobiorcę.

— W takim przypadku dla sprawozdań rozpoczynających się 1 stycznia 2010 r. firma powinna ponownie ocenić klasyfikację gruntów będących podmiotem niezakończonego długoterminowego leasingu w oparciu o kryteria ryzyk i korzyści. Może to spowodować znaczące reklasyfikacje gruntów z leasingu operacyjnego do finansowego w sprawozdaniach finansowych — zwraca uwagę Bożena Graczyk, biegły rewident, partner i szef zespołu ds. doradztwa księgowego i zarządzania ryzykiem finansowym w KPMG.

Zmiany większe i mniejsze

Zmian i pułapek czyhających na dyrektorów finansowych i księgowych jest więcej, nie tylko w przepisach o rachunkowości, ale także w podatkach. W ocenie Tomasza Grunwalda, doradcy podatkowego, partnera i szefa zespołu ds. VAT w KPMG, najważniejsze wyzwania techniczne w zakresie podatku VAT, przed którymi stanęli na początku roku przedsiębiorcy, to konieczność modyfikacji tych stawek w systemach informatycznych lub kasach fiskalnych oraz problem z okresem przejściowym i wysokością stawek, jakie należy stosować. Z kolei w dziedzinie cen transferowych, jak zauważa Jacek Bajger, doradca podatkowy, partner i szef zespołu ds. cen transferowych w KPMG, choć polskie przepisy pozostały niezmienione, to opublikowana nowa wersja "Wytycznych OECD" stanowi punkt odniesienia dla administracji podatkowych większości krajów.

W zakresie podatków dochodowych, w ustawie o PIT większość zmian ma charakter ściśle techniczny i uściślający. Według Andrzeja Marczaka, doradcy podatkowego, partnera i szefa zespołu ds. PIT w KPMG, największą nowością, mającą wymiar praktyczny i zasięg obejmujący tysiące podatników, jest wprowadzenie możliwości złożenia jednego podpisu na wspólnym zeznaniu małżonków. W ustawie o CIT jako najważniejszą zmianę Rafał Ciołek, doradca podatkowy, dyrektor w zespole ds. CIT w KPMG, wskazał uregulowanie zasad wnoszenia wkładów do spółek osobowych i konsekwencji dystrybucji dochodów przez spółki osobowe na rzecz wspólników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KPMG

Polecane