Rolę coacha pełni też przełożony

06-08-2012, 00:00

KOMENTARZ

AGNIESZKA BIELAWSKA

dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi, Henkel Polska

Coaching to jedno z najlepszych narzędzi doskonalenia umiejętności pracownika, bo ma charakter szkolenia indywidualnego, ukierunkowanego na potrzeby konkretnej osoby. Wyróżnia go partnerska relacja i wzajemne zaufanie między trenerem osobistym, czyli coachem, a jego „uczniem”, zmierzające do osiągnięcia przez osobę objętą coachingiem określonych wspólnie celów.

To bardzo skuteczna metoda rozwijania pracownika, pomagająca mu nabywać nowe kompetencje i wzmacniać jego silne strony. Wspiera rozwój umiejętności miękkich i przygotowuje do podjęcia nowych zadań, wobec czego jest doskonałym narzędziem kształtującym przyszłych liderów. Pomaga osiągnąć pełny potencjał przez ciągłe uczenie się. Coaching jest też stosowany jako metoda wspierająca korygowanie zachowań dotychczas nieskutecznych w życiu zawodowym, wzmacnianie silnych stron pracownika czy przełamywanie barier w zachowaniach.

W Henklu często korzystamy z zewnętrznych coachów. Są dobierani indywidualnie zależnie od potrzeb zdefiniowanych przez przełożonych i dział HR oraz preferencji osoby, która ma być objęta coachingiem. Sprawdzamy doświadczenie i kwalifikacje trenerów, sięgamy też po rekomendacje innych zleceniodawców.

Wychodzimy jednak także z założenia, że rolę coacha powinni pełnić wszyscy przełożeni w stosunku do swoich podwładnych. Ich zadaniem jest bowiem dbanie o rozwój zawodowy podległych pracowników poprzez podnoszenie ich umiejętności i kwalifikacji. Dlatego w programie szkoleń menadżerskich, wzmacniających umiejętności i cechy przywódcze, są też takie, które pomagają nabyć kwalifikacje wewnętrznego coacha. Wprowadziliśmy go m.in. w działach sprzedaży. Regionalni kierownicy sprzedaży nabyli umiejętności skutecznego rozwijania pracowników — wydobywania z nich wiedzy i ukierunkowywania na właściwe rozwiązania. Poza tym pracownicy doświadczają korzyści wynikających z rozwoju przełożonego, który świadomie przekazuje im to, co sam w sobie rozwinie i wzmocni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Rolę coacha pełni też przełożony